Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Jakie oświetlenie schodów wybrać? Testujemy różne opcje!

Oświetlenie schodów spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i dekoracyjną. Lampy schodowe mogą wydobyć z tego zakamarka domu sporo piękna, które bez nich pozostawałoby w cieniu. Warto określać kształt i kolor stopni, a także to, jakiego drewna użyto w procesie ich produkcji. Jednak oświetlenie schodowe ma znaczenie przede wszystkim dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców danego obiektu, którzy poruszają się po domu przy zgaszonym świetle. Jak zatem właściwie wybrać oświetlenie schodów i na jakie źródła światła najlepiej postawić? Czy oświetlenie schodowe LED to dobry pomysł? O tym, a także o wielu innych kwestiach opowiadamy w niniejszym artykule.

Oświetlenie schodowe — informacje praktyczne

Przede wszystkim warto pamiętać, że podświetlenie schodów nie powinno być zbyt mocne. Lampy schodowe jako swój cel wyznaczają subtelne podkreślenie każdego ze stopni, a nie skupienie na nim całej uwagi osób, które wchodzą do danego pomieszczenia. Tyle jeśli chodzi o walory stricte estetyczne. Oprócz nich oświetlenie schodowe ma również zwiększać bezpieczeństwo ludzi poruszających się po budynku. Oświetlenie to nie może oślepiać domowników korzystających z tego konkretnego ciągu komunikacyjnego, ani powodować żadnego niepotrzebnego rozproszenia.

Poza kupnem żarówek LED o właściwym natężeniu światła istotna jest również temperatura barwy światła. Najtrudniejszą decyzją zakupową okazuje się wybór pomiędzy światłem zimnym, ciepłym a neutralnym. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach to właśnie ten pozornie drobny szczegół ma największy wpływ na ostateczną estetykę wnętrza. Oświetlenie schodów powinno być w odpowiednim kolorze również po to, aby zwiększyć komfort poruszania się po nich.

Oprawy schodowe LED — unikaj zimnego światła

Jeśli chodzi o oprawy schodowe, to najlepiej jest zupełnie zrezygnować z zimnych odcieni światła. Wszystko dlatego, że pod wpływem chłodnych kolorów ludzki mózg wykazuje tendencję do zniekształcania barwy poszczególnych przedmiotów, co może skutkować np. potknięciem się podczas wchodzenia w górę lub schodzenia w dół. Ponadto, zimne światło jest drażniące i rażące dla oczu, przez co bezpośredni kontakt z nim nie należy do najprzyjemniejszych.

Najlepiej jest, gdy oprawa schodowa emituje światło w ciepłym odcieniu. Taka opcja nie wpływa w żaden sposób na odbieranie środowiska zewnętrznego, a zamiast tego wywołuje odczucie przebywania w przytulnym miejscu, mającym wręcz znamiona domowego ciepła rodzinnego. Takie kolory światła pozwalają na większe możliwości odnośnie odprężenia się i oddania relaksacji.

Warto wiedzieć również, że istnieje także opcja, która ma najmniejszy wpływ na ingerencję światła w aranżację danego wnętrza i samopoczucie domowników. Oprawa schodowa, lub jakakolwiek inna, może emitować światło neutralne, które najbardziej przypomina to, z jakim spotykamy się po wyjściu z domu.

O czym jeszcze pamiętać?

Planując oświetlenie schodów, trzeba dokładnie przemyśleć gdzie umieścić oprawy będące źródłem światła. W zależności od miejsca, w jakim miejscu zostanie one zamontowane, uzyskamy inny rezultat estetyczny. Warto więc przeanalizować kilka interesujących opcji:

  • wiszące lampy schodowe, żyrandole oraz reszta tradycyjnych rozwiązań świetnie sprawdzi się w domach utrzymanych w estetyce z lat 70. oraz zgodnych z modą lat 90.;
  • oświetlenie w postaci kinkietów naściennych — z takich opraw nie warto rezygnować;
  • oświetlenie stopni montowane w dolnej części ściany, bezpośrednio przy schodach to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Można śmiało połączyć to rozwiązanie z czujnikiem ruchu — wówczas światło będzie zapalało się tylko wtedy, gdy jest ono naprawdę potrzebne;
  • lampy schodowe z zamkniętym kloszem — jego zadaniem jest złagodzenie i rozproszenie światła po to, aby nie oślepiało ono domowników.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie schodów, są jednak punktowe lampki typu LED. Emitują one dość mocne światło, które całkowicie wystarcza, aby podświetlić każdy stopień. Schody można również oświetlać bezpośrednio przez zamontowanie taśmy LED pod noskiem stopnia lub od razu pod nim (to drugie najlepiej sprawdzi się w przypadku schodów o konstrukcji ażurowej). Warto też rozważyć opcję w postaci takiej jak oświetlenie schodowe umieszczone w balustradzie — jest to bardzo ciekawe zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Oświetlenie led praktycznie wyparło inne metody i rodzaje lamp.

Schody — podstawowe formy oświetlenia

Jeśli chodzi o sposoby oświetlenia elementu takiego jak schody, to istnieje co najmniej kilka interesujących rozwiązań. Wśród ich można wymienić między innymi lampy schodowe, kinkiety, wspomniane już wcześniej oprawy wpuszczane oraz taśmy LED. Wielu przypadkach warto zdecydować się na połączenie domowej iluminacji z czujnikiem ruchu. Wszystko oczywiście po to, aby zwiększyć poziom komforty domowników, jednocześnie zmniejszając wysokość rachunków za energię elektryczną. Na dodatek lampy będą działały wtedy, gdy ktoś jest rzeczywiście w pobliżu schodów.

Tyle jeśli chodzi o ogólne informacje, najwyższy czas przejść do prawdziwych konkretów.

Jaka oprawa schodowa będzie najlepsza? Co zasługuje na większą porcję uwagi: kinkiet, czy lampa wisząca? W jakie rozwiązanie okazuje się lepsze: oświetlenie schodów LED czy halogenami?

Kinkiet — prosty sposób na oświetlenie schodów

Kinkiet, a konkretnie generowane przez niego światło jest dość rozproszone, co jest pomocne podczas próby stworzenia prawdziwie romantycznej atmosfery. Aby oświetlenie stopni było wystarczająco dobre, kinkiety muszą zostać rozmieszczone wzdłuż schodów.

Najlepiej sprawdzi się montaż kilku sztuk w równych od siebie odstępach. Ważne, aby umieszczać je nieco wyżej, niż przebiega linia naszego wzroku. Jeśli pominiemy ten punkt, oświetlenie schodów będzie oślepiało osoby korzystające z omawianego tutaj ciągu komunikacyjnego. Kinkiety świetnie będą prezentowały się właściwie w każdym wnętrzu. Wszystko to ze względu na to, że istnieją setki modeli w najróżniejszych kształtach, kolorach i stylach.

Rozwiązanie z energooszczędnymi żarówkami LED

Oświetlenie schodowe LED to prawdopodobnie najpraktyczniejsze i najwydajniejsze możliwe rozwiązanie, które przy okazji jest zgodne z postanowieniami ekologicznego stylu życia. Żarówki, a także taśmy LED nieustannie zyskują coraz większe zainteresowanie wśród grona konsumentów. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że produkty LED są na dobrej drodze, aby zastąpić żarówki halogenowe, które wciąż są obecne w niektórych domostwach.

Żarówki i taśmy ledowe nagrzewają się znacznie słabiej od halogenów, pobierają o wiele mniej energii elektrycznej i nie ma potrzeby zbyt częstego wymieniania ich na nowe. Co więcej, taśmy LED są odporniejsze na szkodliwe działanie wilgoci, niskich temperatur i na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To rozwiązanie jest także dostępne w pełnej palecie barwy światła i w wielu fantazyjnych kształtach, co pozwala na dopasowanie oświetlenia schodów dokładnie w taki sposób, jak życzy sobie tego konkretny klient.

Tradycyjne oprawy — lampa lub żyrandol do oświetlania schodów

Lampa schodowa lub tradycyjny żyrandol to rodzaj oprawy, która niestety nie zawsze sprawdza się tak dobrze, jak można by tego oczekiwać. Najczęściej jest tak, że pojedynczą lampą, czy też żyrandolem nie jesteśmy w stanie oświetlić całych schodów. Z tego też względu konieczne jest zamontowanie w tym celu dodatkowego oświetlenia, takiego jak np. lampa schodowa lub energooszczędne taśmy LED.

Ostateczny wybór jest oczywiście zależny od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, poszczególne elementy możesz wybrać samodzielnie. Jeśli jednak w grę nie wchodzi nic poza lampą czy żyrandolem, to warto oczywiście zaryzykować. Wówczas należy przemyśleć, jaka moc żarówki będzie najlepsza, a także zastanowić się odnośnie do barwy — czy ma być ona biała, ciepła, zupełnie zimna, czy też w kolorach RGB. Jeśli światło jest za bardzo intensywne lub rażące, zawsze można zakryć je jakimś designerskim kloszem lub abażurem.

Oprawy halogenowe — czy wciąż są popularne?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów oświetlenia klatki schodowej były kiedyś oprawy halogenowe. Obecnie ustępują one miejsca między innymi żarówkom LED. Punktowe tzw. halogeny najczęściej można było spotkać w okrągłym lub kwadratowym kształcie. Zwykle montowano je w ścianie przy schodach, umieszczając w specjalnych puszkach przygotowanych dokładnie do tego celu.

W przeciwieństwie do oświetlenia LED, żarówki halogenowe bardzo szybko się nagrzewają, co przekłada się na fakt, iż dość często muszą być one wymieniane na nowe. Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania, to aktualnie można powiedzieć, że nie ma żadnych w stosunku do lamp z wykorzystaną technologią led.

Schody w salonie i jadalni — jak stworzyć niezwykłą iluminację?

Oprawy świetlne są różne i dają wiele niesamowitych możliwości. W Twoich pomieszczeniach możesz stworzyć oryginalny klimat, wszystko oczywiście za sprawą znajomości obowiązujących we wnętrzarskie trendów. W tym celu warto przeanalizować sytuację, gdy projekt domu zakłada, że jadalnia, salon i klatka schodowa łączą się ze sobą. To właśnie te części domu nadają właściwy ton, o ile zostaną oświetlone w odpowiedni sposób.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie iluminacji świetlnej schodów i otwartej na jedną lub dwie kondygnacje przestrzeni pokoju dziennego. Wówczas nawet wtedy, gdy na suficie w salonie został zainstalowany tradycyjny żyrandol składający się np. z kryształowych elementów, resztę pomieszczeń warto zaaranżować w stylu minimalistycznym. Jeśli istnieje taka możliwość, poleca się umieszczenie źródeł światła pomiędzy belkami stropowymi, które subtelnie przecinają sufit.

W taki sposób rozproszone światło powinno w zupełności wystarczyć do oświetlenia podestu znajdującego się na piętrze oraz stopni prowadzących w dół. Jako że jest to rozwiązanie zakładające stałe świecenie żarówek, najlepiej jest skorzystać z energooszczędnych opcji typu LED.

Oświetlenie schodowe LED: salon

Jeśli schody umieszczono w pokoju dziennym lub w kuchni to największym problemem jest to, że najczęściej nie zostały one wyposażone we własne ściany, czyli nie można bezpośrednio na nich umieścić opraw świetlnych. Co więcej, aranżując takie pomieszczenie nieustannie należy pamiętać o tym, aby wybrane rozwiązanie w pełni pasowało do stylu, w jakim został utrzymany salon, kuchnia, czy też jadalnia.

Ciekawą opcją jest zakup samonośnych schodów o konstrukcji ażurowej. Taka opcja nie zatrzymuje dopływu światła słonecznego, które przenika przez duże przeszklenia zlokalizowane w pokoju dziennym. Nie potrzeba wówczas zawieszać tradycyjnej lampy, w jej miejscu można pokusić się o użycie czegoś mniej standardowego. Mianowicie mowa jest o zamontowaniu punktów światła LED w każdym ze stopni, mogą być one uruchamiane za pośrednictwem czujnika ruchu, lub być zapalone nieustannie. Takie oświetlenie schodowe nie tylko ułatwi komunikację w tym miejscu, ale odegra również istotną rolę w estetyce całego domu, ponieważ tak udekorowane schody same w sobie będą stanowiły niebanalny rodzaj dekoracji.

Co jeśli umieszczenie lamp sufitowych jest utrudnione?

Choć lampy sufitowe są bardzo popularnym rozwiązaniem, to jednak okazuje się, że nie zawsze stanowią one najlepszą spośród dostępnych opcji, szczególnie jeśli chodzi o doświetlenie klatki schodowej. W wielu przypadkach, chcąc aby schody były jak najbardziej jasne, lampa tego typu musiałaby zostać zawieszona na tyle wysoko, że konieczność wymiany spalonej żarówki zmuszałaby domowników do wykonywania iście cyrkowych akrobacji.

Z tego powodu najbezpieczniej jest umieszczać punkty świetlne na stopniach lub na ścianie przylegającej bezpośrednio do schodów. W taki sposób, aby wymienne elementy pozostawały w zasięgu wszystkich mieszkańców danego mieszkania, czy domu.

Dobrym pomysłem wydają się również kinkiety zlokalizowane w klatce schodowej. Wynika to nie tylko z powodu opisanego powyżej, ale również z faktu, iż są one w stanie zapewnić efektowne oświetlenie pochodzące z kilku różnych punktów. Takie światło jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, co z kolei przekłada się na możliwość stworzenia naprawdę wyjątkowej atmosfery w przestrzeni domowej. Wystarczą ładne oprawy, dobrze dobrana temperatura i barwa światła, aby cieszyć się prawdziwie oryginalnym wnętrzem.

Oprawy schodowe od strony technicznej

Bez względu na to, czy wybieramy oprawy świetlne do pokoju dziennego, kuchni, łazienki, garderoby, czy też do oświetlenia schodów, istotne jest, aby skupić się na parametrach technicznych urządzeń, których zakup planujemy. Pod uwagę należy wziąć głównie barwę światła — przypadku klatek schodowych i korytarzy najlepszą opcją są kolory ciepłe, zawierające się w widełkach od 3000 do 3600K. Dobrym wyjściem mogą być też opcje naturalne, czyli około 4000K. W opisany sposób wizualnie ociepliły dane pomieszczenie. Z kolei jeśli w omawianych lokacjach znajdą się elementy wykonane z drewna, to właściwym światłem podkreślimy ich naturalne walory.

Oświetlenie schodów najczęściej składa się z małych i niepozornych punkcików. Nie dajmy się jednak zwieść, ponieważ są one w stanie dostarczyć naprawdę duże ilości światła. Podczas procesu ich montowania należy mieć na uwadze, że docelowo mają one oświetlać stopień. Aby było to możliwe, strumień światła musi zostać skierowany bezpośrednio na każdy z nich. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że osoba korzystająca ze schodów zostanie oślepiona. Zwyczajowo punkty LED zamieszcza się do drugi stopień. Oczywiście do poprawnego działania opraw opartych na diodach led, potrzebny jest zasilacz led. Jego zadaniem jest obniżenie napięcia 230V do poziomu bezpiecznego, czyli 12V lub 24V. Pamiętajmy o tym, że zasilacz powinien być umieszczony blisko opraw, które z nim współpracują.

Podsumowując, polecamy oprawy schodowe, które korzystają z technologii led. Ich sposób montażu może być różny. Nasza oferta to lampki natynkowe, wpuszczane w ścianę lub w podłogę. Zasilane napięciem 230V lub 12V. Odwiedź nasze sklepy, w których jesteś mile widziany. A my pokażemy Tobie różne kategorie lamp, udzielimy niezbędnych informacji z zakresu oświetlenia schodów i klatki schodowej.


Koszyk