Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Piękne oświetlenie zewnętrzne Twojego domu

Oświetlenie zewnętrzne: iluminacja elewacji i lampy ogrodowe

Oświetlenie domu na zewnątrz musi zostać dopasowane do rodzaju budynku i tego, czy spełnia on funkcję mieszkalną, czy usługową. Lampy zewnętrzne i ich oprawy będą miały pozytywny wpływ nie tylko na estetykę elewacji, ale także na kwestie bezpieczeństwa, ponieważ zaciemnione posesje mogą utrudnić np. dotarcie pogotowia na miejsce i zachęcać intruzów do włamania. Sprawdź, jak dobrać instalację oświetleniową domu i zwiększyć komfort sterowania światłem.

Oświetlenie elewacji: lampy nad wejściem do budynku.

Na elewacji domu można zamontować np. płaskie plafoniery lub kinkiet zewnętrzny. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie z ich pomocą numeru budynku. Dzięki takiemu zabiegowi będzie on widoczny nie tylko za dnia, ale również w nocy. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to warto rozważyć oświetlenie traktów komunikacyjnych pomiędzy furtką a drzwiami wejściowymi oraz bramami: wjazdową i garażową. Do tego celu można wykorzystać reflektory zewnętrzne — w taki sposób stworzy się nie tylko romantyczną atmosferę, ale ułatwi się również poruszanie po posesji po zachodzie słońca.

Oświetlenie LED zewnętrzne można również wykorzystać na werandzie i tarasie. Niektórzy decydują się też na instalację opraw przymocowanych bezpośrednio do sufitu, czego skutkiem jest uzyskanie po zmroku wyjątkowo klimatycznych podcieni. Oprawy świetlne powinny być wyposażone w klosze wykonane z matowego szkła albo tworzywa. Dzięki temu oddawane przez nie światło stanie się lekko przytłumione i nie będzie raziło sąsiadów, pieszych i kierowców przejeżdżających obok budynku.

Oprawy zewnętrzne wysokiej jakości: stopień ochrony  IP

Wybierając oświetlenie zewnętrzne domu, należy kupować jedynie te lampy, które wyróżniają się wysokim stopniem ochrony IP. Oprawy tego typu zostały zaprojektowane w sposób, czyniący je odpornymi na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, czy mróz. Jeśli oświetlenie zewnętrzne posiada stopień ochrony o wartości co najmniej IP44, najlepiej jest, jeśli wyposażono je w oprawy przeznaczone do instalacji bezpośrednio w ścianie budynku — w tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim plafoniery i lampy wiszące. IP54 i więcej to rozwiązanie odpowiednie dla projektorów, reflektorów i oświetlenia słupowego. Stopień ochrony nie mniejszy niż IP67 jest z kolei najlepszy dla opraw wpuszczanych do ziemi.

Oświetlenie zewnętrzne LED — sterowanie

Bez względu na to, czy chodzi o lampy zewnętrzne sufitowe, czy latarnie ogrodowe, bardzo istotnym aspektem jest sposób sterowania oświetleniem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie ma potrzeby, żeby wszystkie punkty świetlne znajdujące się po zewnętrznej stronie budynku, były zapalone przez całą noc. Z tego względu należy zadbać o to, aby pojedyncze oprawy, lub ich grupy były wyposażone w osobne włączniki.

Kolejną ważną rzeczą, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, jest ustalenie, które lampy rzeczywiście mają świecić od zmierzchu do świtu — powinny one posiadać własne włączniki zmierzchowe. Z kolei punktu światła spełniające funkcję np. doświetlania furtki lub bramy garażowej należy wyposażyć we włączniki automatyczne, czyli obsługę za pośrednictwem czujników ruchu.

Istnieje również rozwiązanie polegające na sterowaniu czasowym lub przy pomocy łącznika z mikroprocesorem. Pozwala ono na zaprogramowanie włączania i wyłączania się oświetlenia o wybranych przez użytkownika porach dnia i nocy. Co ciekawe, wspomniana opcja spełnia dwie funkcje: zwiększa komfort życia domowników oraz symuluje ich obecność w budynku, co z kolei skutecznie odstrasza potencjalnych intruzów.

Dekoracja posesji: lampy ogrodowe stojące i więcej

Oświetlenie domu na zewnątrz to znacznie więcej niż udekorowanie wejścia do budynku, furtki i bramy wjazdowej. Warto rozważyć również umieszczenie latarni i lamp na terenie posesji. Takie rozwiązanie oczywiście spełnia bardziej funkcję estetyczną, niż praktyczną — pozwala na stworzenie niesamowitego, romantycznego klimatu w ogrodzie,
który uwydatnia się po zapadnięciu zmierzchu. Umiejętna manipulacja światłem jest w stanie zaakcentować powierzchnię obszaru zieleni i dodać mu niebanalnego uroku.

Oczywiście najlepiej jest, jeśli już na etapie projektowania ogrodu bierze się pod uwagę, które spośród jego elementów powinny zostać doświetlone. Jeśli właściciel działki nie czuje się pewnie w obrębie tematu iluminacji, najbezpieczniej jest zdecydować się na wsparcie specjalisty. Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne LED, to ważne wydaje się także to, że jego montaż to również konieczność pociągnięcia sieci instalacji elektrycznej po całej posesji.

Sprawa jest zatem dość skomplikowana, jednak efekty takiego działania z pewnością wynagrodzą wszelki trud. Odpowiednia gra świateł pozwala na stworzenie nieszablonowej oprawy ścian budynku, przestrzeni komunikacyjnych, flory znajdującej się w ogródku, a także oczek wodnych i innych elementów dekoracyjnych. Oświetlenie LED zewnętrzne jest w stanie zupełnie odmienić wygląd działki i domu samego w sobie. W wielu przypadkach wystarczy podświetlenie murku, krawężników lub roślin odpowiednim kolorem, aby całkowicie
zmienić charakter całej posesji.
Oświetlenie zewnętrzne domu, takie jak trakty komunikacyjne, ścieżki, alejki oraz podjazdy najlepiej jest podkreślać jednolitym rodzajem światła, czyli takim, które będzie padało poziomo na wybraną powierzchnię. Innym rozwiązaniem jest posłużenie się latarniami lub lampami ogrodowymi wmontowanymi w ziemię — ich światło sprawia wrażenie, jakby ślizgało się po płaszczyźnie ścieżki.

Oświetlenie elewacji i ogrodu — podsumowanie

Reasumując: wybór odpowiednich lamp do podświetlenia ściany frontowej budynku oraz otaczającego go ogrodu, może całkowicie odmienić jego charakter. Co więcej, zdecydowanie się na dekorację tego typu, ma również wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz ich komfort.

Zainstalowanie świateł działających dzięki czujnikowi ruchu jest bardzo wygodne, kiedy np. wraca się z zakupów późnym popołudniem zimą — lampy włączą się same i oświetlą drogę do drzwi wejściowych. Oświetlenie zewnętrzne altany lub tarasu to zatem bardzo długa lista pozytywów, z której warto skorzystać.


Koszyk