Taśmy led

Taśmy LED do zastosowań w domu, biurze, restauracji. Polecamy profesjonalne rozwiązania ze współczynnikiem CRI powyżej 90. Oświetlenie z wysokim parametrem CRI rewelacyjnie sprawdzi się w oświetleniu kuchni, łazienki, lustra.

Taśma LED może być wykorzystana także jako oświetlenie ogólne pomieszczeń.

Poniżej prezentujemy nasz krótki i zwięzły poradnik, na temat taśm LED, jak dobrać paski LED do oświetlenia wnętrz mieszkalnych.


Paski LED to nowoczesne rozwiązanie do oświetlenia wnętrz.

Aktualnie listwy led stosowane są do stworzenia odpowiedniego oświetlenia. Montowane są obok tradycyjnych lamp – wiszących, sufitowych czy też kinkietów. Elastyczne taśmy charakteryzują się dużą uniwersalnością. Znajdują zastosowanie tam, gdzie nie ma gotowych rozwiązań. Przykład to oświetlenie led wanny lub podświetlenie tylne lustra. Paski LED mają takie zalety, jak łatwość montażu, energooszczędność, duża oferta w zakresie mocy oraz barwy świecenia oraz szeroko dostępne akcesoria do sterowania światłem. Znajdują zastosowanie w wielu projektach oświetlenia mieszkań. Pasek LED z odpowiednio dobraną mocą, jest w stanie zapewnić nam komfortowe oświetlenie różnych miejsc, zaczynając od dekoracyjnej półki, kończąc na oświetleniu głównym w salonie.

Sprawdź nasze poradniki nt. zastosowania taśmy LED.

Zauważ, że pasek LED można wykorzystać w pomieszczeniach zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. Czyli w pralni, w garażu, w magazynku podręcznym czy nawet Twoim domowym mini warsztacie. Do tego wszystkiego należy dodać kolorowe wersje taśm LED. To one sprawiają, że nasze życie może być barwne. Za ich pomocą możesz urozmaicić wygląd salonu lub sypialni, tworząc wielobarwne efekty w zależności od Twoich potrzeb, nastroju i sytuacji. Do ustawienia odpowiedniej barwy światła będziesz potrzebował odpowiednie sterowniki.

O sprawach technicznych piszemy w artykule jak podłączyć taśmy led do zasilacza.

Pasek LED a ilość diod na metr. Czy to ma jakieś znaczenie?

To jest bardzo ważne pytanie w kontekście efektu wizualnego oraz - o czym się nie mówi - w kontekście trwałości. Taśma led 12V, która ma moc - powiedzmy 9W na metrze i 60 diod, w porównaniu do tej samej mocy, ale z ilością 240 diod. Łatwo zauważyć, że na jedną diodę przypada (w tej wersji, gdzie ilość diod jest duża) - czterokrotnie mniejsza moc.

Mamy więc wyraźną informację, że przy gęsto upakowanych diodach trwałość będzie zdecydowanie dłuższa, ponieważ ilość ciepła i temperatura wytwarzana przez pojedynczą diodę LED jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na żywotność. Jeżeli diody LED grzeją się mocniej, ich czas pracy ulega skróceniu.

Taśmy led a napięcie zasilania - co będzie dla mnie lepszą opcją?

W naszej ofercie znajdziesz taśmy zasilane napięciem 12v, oraz taśmy LED 24V. Wszystkie można stosować w domach, w biurach, restauracjach lub hotelach. Mamy też wysokiej jakości, profesjonalne rozwiązania z cri>90, czyli z podwyższonym współczynnikiem oddawania barw. Podwyższonym, to znaczy bardziej zbliżonym do naturalnego, niż podstawowe produkty.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości oświetleniu i dobrym odwzorowaniu barw, bez przekłamań, wybierz profesjonalne paski LED z naszej oferty.

Wracając do napięcia zasilania. Nie ma ono znaczenia, gdy Twoje obwody elektryczne będą składały się z pasków o długości kilu metrów i będą małej mocy. Jeśli jednak masz pomysł na zastosowanie pasków jako oświetlenia ogólnego, gdzie moce poszczególnych elementów będą na poziomie 60W, 80W czy nawet ponad 100W, to taśma na wyższe napięcie zasilania będzie lepszą opcją.

Po pierwsze ograniczasz prądy płynące przez kable zasilające i przez same paski. To z koli ogranicza ilość ciepła wydzielanego właśnie na elementach zasilających. Dodatkowo, za pomocą tych samych sterowników, które byś użył do taśmy LED 12V, możesz zarządzać praktycznie dwa razy dłuższymi obwodami świetlnymi, opartymi o taśmy 24V. Warto mieć to na uwadze, przy projektowaniu oświetlenia.

Taśma LED - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zacznijmy od tego, z jakich diod led wykonane są paski LED. Na rynku jest ponad 20 różnych rodzajów i dla laika jest to koszmar w kwestii wyboru. Jednak to, jakiego typu diody LED zostały zastosowane jest sprawą wtórną.

Weźmy dla przykładu kolorowe paski z dodatkową barwą światła (może to być biała ciepła lub biała zimna), oparte na typie 5050. Jedna wersja będzie zbudowana na zasadzie dioda kolorowa/biała/kolorowa/biała. A druga wykorzystująca technologię 4in1, będzie składała się z identycznych elementów. Różnica będzie taka, ze w pierwszym przypadku, jeżeli będziemy chcieli uzyskać jakiś intensywną barwę światła w wybranym kolorze, świecić się będzie co druga diodka. Uzyskamy niekorzystny efekt świetlny. W drugim przypadku, wszystkie diody będą zapalone. Efekt - dwa razy lepszy. I mimo tego, że zastosowane będą diody typu 5050, to w zależności od ich konstrukcji efekt będzie inny.

Jaka jest najbardziej popularna barwa światła w zastosowaniach domowych?

Kolejna sprawa to barwa światła, jaką emituje oświetlenie. W warunkach polskich najbardziej sprawdza się 3000K, czyli ciepła biała. Dosyć często, ale jednak zdecydowanie rzadziej, klienci wybierają barwę białą neutralną, czyli 4000K. Bardzo możliwe że wybierając ją sugerują się jej nazwą. Niezależnie od tego, biała neutralna pojawia się w polskich mieszkaniach.

My proponujemy także rozwiązanie z diodami dual cct. Co to jest? To jest połączenie dwóch barw zamontowanych na jednym pasku. Umożliwia nam to zmieszanie ze sobą barwy ciepłej i neutralnej w proporcjach, jakie nam najbardziej odpowiadają. Aby jednak tego dokonać musisz zastosować odpowiedni sterownik. W zależności od Twojej konfiguracji oświetlenia wybierz jeden z nich, plus dodatkowo pilot, z pomocą którego będziesz mógł tym wszystkim sterować.

Koszyk