Plafony sufitowe. Nowoczesne i klasyczne plafoniery sufitowe


Lampa wisząca to nie jest jedyna opcja oświetlenia wnętrz

Aczkolwiek, jest to bardzo dekoracyjna forma, ponieważ znajduje się na wysokości naszego wzroku. Trudno ją przegapić, skoro patrzymy i ją widzimy. Nie zawsze jednak taka wisząca lampa jest nam potrzebna czy też wskazana. Są przypadki, gdy wręcz nie możemy zastosować zwisów, ponieważ będą nam przeszkadzać. Lampy sufitowe to z kolei tak szeroki zakres rodzajowy, że można w nich dowolnie wybierać formy, rodzaje czy style.

I tutaj przychodzą nam na pomoc nowoczesne plafony sufitowe. Z założenia są to dosyć niskie, czy też płaskie, lampy sufitowe, które przylegają bezpośrednio do sufitu. Ich maksymalna wysokość rzadko kiedy przekracza 25 / 30 cm. Dla nas jest to o tyle ważne, że mając sufit betonowy czy też drewniany, a jednocześnie mając niskie pomieszczenie, czyli poniżej 260 cm wysokości, będziemy poszukiwać lamp, które jak najmniej będą ograniczać przestrzeń. Mając sufit wykonany z karton gipsu, możemy zastosować lampy wpuszczane, które całkowicie chowają się w płaszczyźnie sufitowej, nie stanowią praktycznie żadnej dekoracji wnętrza, a doskonale doświetlają pomieszczenie, w którym są zainstalowane.

Wyjątkiem wśród lamp, które będziemy stosować, niezależnie od wysokości pomieszczenia, są lampy nad stół, gdzie ich wysokość zawieszenia to około 170-180 cm nad poziomem podłogi. Tutaj wysokość lampy (teoretycznie) nie ma znaczenia, ponieważ i tak jest zwieszona bardzo nisko.

Mając więc do dyspozycji płaskie plafony sufitowe, możemy je umieścić w pomieszczeniach niskich i wysokich, mając gwarancje, że osiągniemy dobry efekt. Oświetlenie sufitowe jest na tyle uniwersalne, że dokonując wyboru zgodnie ze swoim gustem, osiągnąć możesz spektakularne efekty również dekoracyjne.

Jak dobrać ilość plafonów do powierzchni pomieszczenia?

Z naszych doświadczeń wynika, że w większości przypadków klienci posiadają jedno, centralne wyprowadzenie prądu, do którego mogą podłączyć plafoniery sufitowe. W tej sytuacji pozostaje dobór wielkości jednej lampy do wielkości pomieszczenia.

Z naszych doświadczeń wynika, że dobre proporcje wielkości plafoniery do powierzchni pomieszczenia, są takie :

 • małe pomieszczenia typu toaleta, korytarz, hol wejściowy - plafon o średnicy do 20 cm.
 • pomieszczenia większe, ale wciąż małe, czyli garderoba, pokój dziecka do 10m2, kuchnia, gabinet do pracy też tej wielkości - plafony sufitowe wielkości 30-40 cm,
 • duże salony lub sypialnie i kuchnie o wielkości 12-20 m2 - tutaj sprawdzą się plafoniery sufitowe 40-50 cm,
 • przy powierzchniach ponad 20-22 m2 możemy myśleć o wielkościach lamp rzędu 60 cm.
 • a większe formy o średnicy 80 cm i więcej zarezerwujmy dla miejsc o powierzchni ponad 30-35 m2.

W tym wszystkim jest jeszcze jedna ważna rzecz. A mianowicie jakie jest źródło światła w lampie. Jeżeli jest to wbudowany moduł led, to od wielkości nawet 40 cm dobrze by było, żeby miał możliwość ustawienia natężenia światła. Szczególnie w przypadku stosowania lamp w sypialni lub salonie.

W przypadku, gdy mamy możliwość zastosowania kilku lamp, to znów - musimy określić ich wielkości i na tej podstawie podjąć decyzję ile chcemy ich mieć. A najrzadsza sytuacja to taka, że świadomy klient decyduje się na kompozycję wykonaną z plafonów sufitowych w kilu różnych wielkościach. Ale takie rozwiązanie powstaje zazwyczaj podczas wspólnej pracy z architektem wnętrz, przy omawianiu i uszczegóławianiu wyglądu mieszkania, na etapie jego powstawania.

Jaka barwa światła będzie najlepsza w moim przypadku?

W praktyce sprzedajemy lampy oraz żarówki w trzech podstawowych barwach świecenia:

 • biała ciepła - najbardziej popularna barwa światła w Polsce, o wartości 3000K,
 • biała neutralna - zdecydowanie mniej poszukiwana, 4000K, ponieważ często jest to zimny kolor, wpadający w niebieski,
 • biała bardzo ciepła - odpowiednik starych żarówek żarowych, o wartości 2700K. Tutaj jednak jest sporo żółtego koloru, co nie do końca pasuje w aktualnych biało-szarych aranżacji.

Dodatkowo w pomieszczeniach, w których odpoczywamy, spotykamy się z bliskimi lub przyjaciółmi, najbardziej relaksującą i odpowiednią do odpoczynku barwą światła będzie biały ciepły.

Najbardziej popularne typy plafonów - potraktuj to jako inspirację

Popularność można kategoryzować w różnych aspektach, my spróbujemy podejść do sprawy bardzo ogólnie

Plafony szklane - cenione są za "prestiż szkła", że to nie "plastik", że nie będzie żółkło po długim świeceniu, i tym podobne argumenty. ale, co ciekawe, znaleźć dobry i ładny plafon szklany wcale nie jest łatwo mimo, że jest zainteresowanie takim produktem. Okazuje się jednak, że nie wszystkie nowoczesne plafony da się wykonać w technologii szkła. Że zastosowanie tworzywa sztucznego wręcz umożliwia produkcję danego wzoru. Plafon szklany jest też stosunkowo ciężki, szczególnie przy większych średnicach. Oraz argument, który praktycznie kładzie wszystko na łopatki - cena szkła, która zdecydowanie podnosi koszt nabycia takiej lampy.

Plafony okrągłe - tutaj sprawa jest prosta - uniwersalność zastosowań, a także prostota montażu. Montaż bowiem polega na przykręceniu lampy do sufitu bez zastanawiania się, czy boki będą równolegle do ścian, czy nie będzie krzywo. No i jakoś najbardziej jednak lubimy rzeczy okrągłe, a nie kanciaste. I rzecz kolejna - oferta plafonów kwadratowych lub prostokątnych jest zdecydowanie mniejsza, wręcz skromna, w porównaniu z okrągłymi plafonami na sufit.

Plafony sufitowe led - wystarczy porównać sposób świecenia lamp z wymiennymi żarówkami w stosunku do tych, które mają wbudowane moduły ledowe. Decyzja jest niepodważalna, ponieważ wygląd plafonów z ledami jest zdecydowanie bardziej elegancki i wręcz pożądany, niż tych z żarówkami. Na dodatek, formy plafonów led są o niebo ciekawsze o tych zwykłych. Chyba, że Twój styl jest mocno związany z klasycznymi formami. Wtedy oczywiście jedynie Twój gust i przekonania musisz brać pod uwagę.

Plafony z czujnikiem ruchu - prosty sposób na oświetlenie komunikacji w domu czy w biurze. A dodatkowo sprawdzi się, gdy chcemy mieć jakąś kontrolę nad zużyciem prądu. Czujnik wyłączy bowiem, po pewym, ustalonym czasie, całą lampę. Jeśli mamy polegać na tym, że każdy użytkownik wyłączy niepotrzebnie świecącą się lampę, lub zrobi to za niego automat, wybierzmy plafony z czujnikiem ruchu. Zdecydowanie będzie to bardziej efektywne. A koszt zakupu nie jest wcale wysoki.

Plafoniery sufitowe w jakim kolorze?

Sufity w naszych domach zazwyczaj są jasne. I w tym kierunku radzimy podążać z wyborami kolorów.
Plafon biały będzie mało widoczny w ciągu dnia. Dopiero po jego zapaleniu stanie się widocznym elementem. Jeżeli tak postrzegamy nasze wnętrze w przyszłości, to wybierzmy lampy w tym kolorze. Bardzo często jest to plafon szklany, z mlecznego szkła.

Plafon czarny będzie widocznym elementem wnętrza. Będzie działał na nasze zmysły jako silny kontrast do dużej powierzchni sufitu. Stanie się mocnym elementem wnętrza, odciągającym uwagę od pozostałych.
W ofercie posiadamy także plafony sufitowe w kolorze złotym oraz plafoniery sufitowe w kolorze szarym, czy też srebrnym. O ile szare plafony będą służyć przez lata, nie będą podlegały trendom kolorystycznym, o tyle kolor złoty jest aktualny w danym momencie. Aczkolwiek patrząc na to, jak piękne wnętrza powstają myślimy, że złoty plafon pozostanie z nami na kolejne, długie lata.

Urządzając dom patrzymy na to w dłuższej perspektywie czasowej. Wybierając białe plafony sufitowe stawiamy na klasyczne rozwiązanie, a klasyka nigdy nie wyjdzie z mody. Stosując zaś plafon czarny, wprowadzamy mocne akcenty, ale także opierające się upływowi czasu.

Jeżeli zdecydujesz się na użycie mocnego kontrastu w kolorystyce plafonu sufitowego, to zastanów się, czy do wnętrza nie dodać elementów właśnie w tym wybranym kolorze. Jeżeli wybrana została lampa w kolorze czarnym, dobrym pomysłem będzie zastosowanie - jako przykład - czarnego osprzętu elektrycznego, czyli włączników i gniazdek. Takim zabiegiem zredukujesz mocny kontrast lampa - sufit. A wnętrze zyska na tym zabiegu niesamowicie. Innym pomysłem jest zastosowanie koloru czarnego na podłodze. Jeśli weźmiemy dla przykładu małe pomieszczenie WC, to wyobraź sobie,że Twoja podłoga to małe czarne kwadraciki połączone z większymi taflami w kolorze białym. Do tego plafon sufitowy właśnie w tym ciemnym kolorze. Ma szansę stworzyć piękne pomieszczenie.

Wbudowane moduły led czy wymienne źródła światła?

No cóż, chyba odpowiedź na to pytanie jest prosta. Naszym zdaniem lampy z wbudowanym modułem to przyszłość. Twoje obawy, że będzie problem z jego naprawą jest wyolbrzymiony. Ale to nie tylko kwestia wymiany żarówek czy modułów jest najważniejsza.

Po pierwsze - plafony sufitowe z wbudowanymi modułami led mają ciekawe wzornictwo. nie da się zaprojektować lamp na tradycyjne żarówki, które będą miały fantazyjne kształty. Nawet minimalistyczna postać koła o wysokości 5 cm jest nieosiągalna przy stosowaniu wymiennych źródeł światła. A efekt świecenia, równomierne rozświetlenie lampy to przecież estetyka nie do osiągnięcia z żarówkami. Naszym zdaniem oświetlenie sufitowe (czy też lampa sufitowa) z modułami led nie mają żadnej konkurencji wśród tych, zbudowanych na bazie żarówek.

Gdzie kupić dobry plafon sufitowy do mieszkania lub biura?

Dobre lampy kupisz w dobrych sklepach. A najlepiej, jeśli dokonasz tego stacjonarnie. Powodów jest kilka, ale najważniejsze, to:

 • rozmowa ze sprzedawcą, na temat Twoich potrzeb i pomysłów zajmie Ci chwilę. Kontakt bezpośredni jest zdecydowanie najlepszą formą komunikacji,
 • w sklepie stacjonarnym zobaczysz na żywych przykładach różnice w wyglądzie, sposobie świecenia,
 • tutaj też możesz przekonać się, czy sposób montażu jest odpowiedni dla Ciebie,
 • porozmawiasz też i dowiesz się o innych sprawach, których nie ma na stronach internetowych, np co zrobić, gdy plafon sufitowy przestanie działać?

Zapraszamy więc wszystkich na udane zakupy do naszego sklepu, a jeśli nie masz opcji dokonania zakupów stacjonarnie, skorzystaj z naszej oferty online na dobre plafony sufitowe.

Koszyk