Koszyk

Pomożemy Ci wybrać odpowiednie lampy do kuchni tak, abyś codziennie czuł zadowolenie z dobrego wyboru. 

Pamiętaj, że lampy do kuchni mają dwa podstawowe zadania :

1. Oświetlić kuchnię ogólnie, aby można było poruszać się po nim komfortowo po zmroku,

2. Oświetlić blaty robocze, gdzie przygotowujesz posiłki - czyli, abyś miał widno w tych miejscach, gdzie kroisz, myjesz, przygotowujesz do gotowania czy pieczenia. Chodzi o to, aby nie robić tego w cieniu, tylko żeby te miejsca w kuchni były oświetlone bezpośrednio padającym na nie światłem.

Lumeny nie mają tutaj nic do rzeczy. Lampy w kuchni muszą zapewnić Ci komfort przygotowania posiłków, a nie przeskalowaną ilość światła za Twoimi plecami. Żebyś dokładnie kroił marchewkę, a nie swoje palce.

Podstawa to funkcjonalne lampy kuchenne

Dobrze oświetlona kuchnia pozwala nam przede wszystkim w wygodny sposób korzystać z całego zamontowanego w niej wyposażenia oraz swobodnie poruszać się w dostępnej przestrzeni. Odpowiednio doświetlona strefa robocza wpływa także na zwiększenie naszego bezpieczeństwa, na przykład podczas operowania ostrym nożem przy prozaicznym obieraniu ziemniaków. Dlatego dobre (co nie oznacza mocne) oświetlenie kuchni ma tak ważne znaczenie.

Nie bez znaczenia jest też efekt dekoracyjny, pozwalający na podkreślenie i wyeksponowanie urządzonej przez nas aranżacji. Oświetlenie dodatkowe zamontowane we wnętrzu szafek lub nad nimi będzie stanowiło bardzo efektowny element akcentujący.

Najnowszym pomysłem dobrego oświetlenia kuchni są szynoprzewody magnetyczne. Jest to rozwinięcie systemu szynowego ale w bardzo eleganckiej formie. Nasza propozycja to Boxlab Box48, która elegancko wpisuje się w nowoczesne pomieszczenia, w tym również w wystrój kuchni.

Wybierając lampy do kuchni weź pod uwagę kilka ważnych kwestii

Kształt i rozmiar kuchni

Pomieszczenia przestronne i szerokie wymagają większej ilości światła niż mniejsze kuchnie. Wybór lamp do małych pomieszczeń nie jest trudnym zadaniem, lecz jednocześnie wymaga od nas większej wyobraźni i właściwego planowania. Wysokość sufitu jest kluczową kwestią przy wyborze rodzaju lamp. W wysokich kuchniach doskonale prezentują się tradycyjne lampy wiszące. Do kuchni niskich najlepszym wyborem będą nowoczesne plafony led lub reflektory na szynie, umieszczone centralnie na suficie i skierowane w różnych kierunkach.

Styl kuchni

Wybór odpowiednich lamp powinniśmy rozważyć również pod kątem stylu, w jakim urządzona jest nasza kuchnia. Nie chcemy przecież, by cały wystrój został zakłócony przez niewłaściwie dobrany wzór lampy. Do kuchni urządzonej w klasycznym stylu odpowiednie będą tradycyjne lampy wiszące do kuchni ze szklanym kloszem.

W nowoczesnych wnętrzach z kolei najlepiej prezentować się będą lampy sufitowe do kuchni montowane na suficie w postaci tub oświetleniowych lub okrągłych plafonów.
Miłośnicy awangardowego stylu rustykalnego mają do wyboru bogatą ofertę designerskich lamp zaprojektowanych specjalnie z myślą o tego typu wnętrzach.

Jak widzisz wybór lampy do kuchni zależy od kilku czynników, nie jest to jednoznaczna czynność. Wymaga od Ciebie skupienia i przemyślenia tematu. Wprowadzanie zmian w oświetleniu jakiegokolwiek pomieszczenia w terminie późniejszym będzie bardzo utrudnione.

W jakie lampy kuchnia powinna być wyposażona?

Oświetlenie główne w kuchni

Wisząca lampa w kuchni to popularny rodzaj oświetlenia głównego, czyli takiego, które znajduje się w centralnej części sufitu i rozświetla całe pomieszczenie. Dzięki niemu możemy swobodnie i bezpiecznie poruszać się po naszej kuchni. Lampy sufitowe do kuchni występują w najróżniejszych wersjach stylistycznych, dlatego możemy bez problemu dopasować je do aranżacji naszych wnętrz.
Do wyboru mamy tradycyjne żyrandole z ozdobnymi kloszami, które doskonale prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, a także lampy do kuchni nowoczesne o niespotykanych kształtach. Warto zainteresować się modelami wyposażonymi w system regulacji barwy światła i jego natężenia.

Oprócz klasycznych lamp wiszących często spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w mniejszych kuchniach są plafony sufitowe. Ich niewielkie rozmiary nie ograniczają przestrzeni, a nawet mogą wizualnie powiększyć nasze pomieszczenie. Zapewniają bardzo dobre i równomierne oświetlenie całej powierzchni kuchni. Dostępne są w wielu wariantach, od standardowych okrągłych po nowoczesne modele wyróżniające się niecodziennym wyglądem przybierającym formę różnych figur geometrycznych.

We wnętrzach nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu dobrze prezentują się nowoczesne lampy do kuchni w formie tub sufitowych. Wiele modeli ma możliwość regulowania kierunku świecenia żarówki, co pozwala na precyzyjne dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb. Oczka często stosuje się także jako oświetlenie robocze w strefie przygotowywania posiłków, nad blatem i kuchenką. Aby je zastosować, musimy mieć sufit podwieszany lub muszą zostać zamontowane od spodu szafki.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie reflektorów zamontowanych na specjalnej szynie. Gwarantują one idealnie doświetlenie każdej strefy w naszej kuchni dzięki możliwości przesuwania lamp i skierowania światła w dowolne miejsce. W razie potrzeby możemy naszą lampę rozszerzyć, dodając kolejny reflektor. Tego rodzaju oświetlenie szynowe doskonale wpisuje się w wystrój wnętrz urządzonych w zawsze modnym stylu nowoczesnym lub industrialnym.

Oświetlenie robocze w kuchni

Niezwykle istotną kwestią podczas projektowania kuchni jest właściwe oświetlenie kilku kluczowych stref takich jak kuchenka, zlewozmywak i blat roboczy. Lampy kuchenne w tych miejscach mają zapewnić Tobie bezpieczeństwo i komfort pracy. W tym celu zastosuj lampy punktowe pod szafkami wiszącymi, które emitują jasne, skierowane na blat światło. Innym, często spotykanym rozwiązaniem są taśmy LED, które precyzyjnie doświetlają strefę roboczą, a jednocześnie są niezwykle łatwe w montażu i demontażu. Nie są to typowe lampy do kuchni, ale ich zastosowanie podnosi na wyższy poziom jakość oświetlenia i komfort użytkowania kuchni.

Na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Kuchnia musi być wyposażona w praktyczne oświetlenie, którego podstawowym zadaniem jest jakość oświetlenia oraz łatwość utrzymania w czystości. Zapewne już wiesz, że w kuchni powstaje mnóstwo drobnych zanieczyszczeń, które unoszą się wraz z mikro kropelkami wody wymieszanej z tłuszczem. Z tego powodu szklane klosze w lampach wydają się być najbardziej odpowiednim materiałem, z którego lampy kuchenne powinny być wykonane. W dzisiejszym świecie jednak szkło zastępowane jest tworzywem sztucznym. 

Dobrym rozwiązaniem będą lampy montowane bezpośrednio do sufitu, przylegające płasko do jego powierzchni. Coraz częściej w kuchni montowane są systemy magnetyczne, które wyglądają elegancko, dobrze świecą, są łatwe w eksploatacji. Także lampa wisząca, zamontowana centralnie, będzie dobrym rozwiązaniem. niezależnie jednak od lampy centralnej musisz zainwestować w praktyczne lampy lub taśmy ledowe oświetlające blat roboczy.

Lampy nad wyspę kuchenną

Jeśli masz wyspę w kuchni, to zastosuj lampy do jej oświetlenia. Najlepiej w postaci pojedynczych lamp wiszących o małych rozmiarach. Przy długości wyspy 180 cm dobrze zaprezentują się 3-4 sztuki. Lampa nad wyspę powinna doświetlać tylko blat, nad którym jest umiejscowiona. Jej rolą nie jest oświetlenie ogólne. Natomiast musi ona zapewnić dobre i mocne oświetlenie wyspy. Tylko wtedy będziemy mieli zagwarantowany komfort korzystania wysypy. Bardzo często służy ona nie tylok do tego, żeby przy niej wypić kawę. Jej główna rola to wygodne miejsce do gotowania, przygotowywania potraw.

Lampy nad barek w kuchni

Czym to się różni od lampy nad wyspę? Praktycznie niczym. To de facto taki sam koncept. Nad barkiem mogą być powieszone szafki kuchenne. Służy on do spożywania posiłków, a nie gotowania. Lampy nad barek mają oświetlić jego powierzchnię. Jeśli mamy taką możliwość, zastosujmy lampy wiszące. Lampa nad barek nie musi charakteryzować się mocnym światłem oddającym dobrze kolory. Jej rola to oświetlenie tego miejsca w celu spożywania posiłków. Zazwyczaj lampy nad barkiem uzupełniamy jakimś dodatkowym oświetleniem, mogą to być kinkiety, aby w razie potrzeby mocniej oświetlić tą przestrzeń.

Należy pamiętać, aby lampy nad wyspę oraz lampy nad barek znajdowały się na odpowiedniej wysokości, aby nie przeszkadzały w wykonywaniu różnych czynności. Jeżeli masz na to miejsce, to też warto rozważyć niewielki, lecz pasujący do stylu całości żyrandol do kuchni.

Oświetlenie dodatkowe w kuchni

Jeśli chcesz dodać elegancji swojej przestrzeni bez fantazyjnego żyrandola, rozważ dodanie oświetlenia montowanego na szafkach kuchennych, rzucającego delikatne światło na ścianę i sufit, nadając ciepłego i przytulnego klimatu. Można go również użyć do podświetlenia roślin doniczkowych lub przedmiotów kolekcjonerskich, ustawionych na szafkach. Do tego celu idealnie nadają się listwy led, które można zamontować niemal w każdym miejscu.

Lampy do kuchni LED można zastosować wewnątrz przeszklonych szafek, szczególnie jeśli mamy kolekcję szlachetnej porcelany, kryształowego szkła lub innych akcesoriów kuchennych, którymi chcielibyśmy się pochwalić. Aczkolwiek tutaj jedna uwaga - dodatkowe oświetlenie wymaga większej dbałości o wszelkie przedmioty, które są dodatkowo doświetlane. A kurz i kuchenny brud bardzo chętnie osiada na elementach z przezroczystego szkła.

Listwy można zamontować wewnątrz szuflad i szafek, aby oświetlić ich wnętrze, co znacznie ułatwi  odnalezienie potrzebnych nam rzeczy, szczególnie po zmroku, gdy nie chcemy zapalać głównego światła, które mogłoby niepotrzebnie obudzić pozostałych domowników.

Lampy kuchenne – barwa światła

W przypadku oświetlenia roboczego najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej lub ciepłej białej. Do oświetlenia głównego w kuchni zwykle stosuje się ciepłe barwy, które nadają ciepłej i przytulnej atmosfery. W naszych warunkach klimatycznych ciepłe barwy sprawdzają się najlepiej i są najczęściej wybierane przez klientów.

Bardzo dobrym pomysłem jest dostosowanie barwy światła do ogólnej stylistyki, w jakiej urządzona jest nasza kuchnia. Do pomieszczeń w klasycznej lub skandynawskiej aranżacji doskonale pasuje światło o ciepłej barwie, z kolei kuchnie nowoczesne najlepiej prezentują się oświetlone chłodniejszymi barwami.

Dobór odpowiedniego oświetlenia do kuchni nie powinien stanowić większego problemu. Podczas kupowania żarówek, oczywiście LED, zwróćmy uwagę na znajdujące się na opakowaniu oznaczenia informujące o barwie emitowanego światła. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jednej barwy światła w danym pomieszczeniu. Zapewnia to harmonię oświetlenia, pomieszane barwy wyglądają po prostu źle.

Wybór lamp do kuchni – podsumowanie

Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Lampa w takim miejscu musi być zawsze dobrze dobrana zarówno pod względem funkcjonalności, jak i prezencji.

Projektowanie oświetlenia kuchni to bardzo ważny etap urządzania mieszkania, które w znaczący sposób wpłynie na wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Przede wszystkim powinniśmy zastosować odpowiednie oświetlenie główne, które skutecznie rozjaśni każdy zakamarek naszej kuchni.

Do wyboru mamy różnego rodzaju punkty świetlne, reflektory szynowe, plafony, czy też takie urządzenia jak lampa nad wyspę kuchenną. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie doskonałej widoczności w strefie przygotowywania posiłków, wysp kuchennych i blatów roboczych. W tym celu często stosuje się lampy LED ukryte pod szafkami wiszącymi lub fabrycznie zamontowane w okapach. Dla podkreślenia wszystkich walorów wystroju naszej kuchni przyda się oświetlenie akcentujące stosowane w miejscach, które chcemy wyeksponować.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website