Taśma LED 24V do zastosowań w oświetleniu domów i mieszkań
Taśma LED 24V, jak zresztą wiele systemów oświetlenia, stosowana jest szeroko w obiektach biurowych i komercyjnych. Stosowana tam z szerokim zakresie, technologia 24V dostarcza wysoką żywotność oraz zapewnia dużą wydajność świetlną. Jest więc niezawodna oraz energooszczędna. Nic więc dziwnego, że coraz częściej trafia ona do mieszkań i domów prywatnych. Taśmy LED 24V zapewniają długą trwałość oraz niwelują wiele problemów związanych z instalacją niskonapięciowych systemów oświetlenia.
Taśma LED 24V ogranicza problemy montażowe
Bardzo często słyszymy od naszych klientów, iż zastosowane mocne paski LED, podłączone do napięcia 12V, bardzo się grzeją. Że przewody zasilające muszą być bardzo krótkie, a i tak przy większych mocach dochodzi do awarii. Związane jest to z faktem, iż niskonapięciowe systemy oświetlenia potrzebują bardzo dużych prądów zasilania, aby osiągnąć wymaganą moc. Moc jest natomiast potrzebna, aby wygenerować odpowiedniej wielkości strumień światła.
Taśmy LED zasilane napięciem 24V, są odpowiedzią na zmienne zapotrzebowanie płynące z rynku wykończenia wnętrz mieszkalnych.
Postaramy się wytłumaczyć, na czym polega ich przewaga.
W przypadku, gdy napięcie zasilania jest niskie (na przykład 12V) prąd, który przepływa przez przewody zasilające oraz przez samą taśmę, jest bardzo wysoki. Może to powodować mocne nagrzewanie się tych elementów, co w rezultacie przyczynia się do spadku trwałości elementów. Może też prowadzić do przegrzewania się i awarii całego systemu oświetlenia na paskach LED.
Aby temu zaradzić, wystarczy zastosować dwa razy wyższe napięcie zasilania. W takiej sytuacji prąd płynący przez przewody jest dwa razy niższy. Zgodnie z prawem Ohma, moc stracona na połączeniach będzie aż czterokrotnie niższa, niż przy napięciu 12V. A to oznacza, że ilość ciepła wygenerowana przez straty mocy na połączeniach elektrycznych, będzie również czterokrotnie niższa.
Jaka jest trwałość taśmy LED 24V?
Mając na uwadze powyższe stwierdzenia łatwo jest zauważyć, że trwałość pasków zasilanych wyższym napięciem będzie zdecydowanie wyższa, niż tych standardowych na 12V.
Dotyczy to nie tylko samych pasków, ale całej instalacji. Mniejsze straty mocy na przewodach, mniejsze nagrzewanie się elementów, prowadzi do wydłużenia bezawaryjnego czasu pracy. To samo dotyczy sterowników i ściemniaczy, które są używane do sterowania paskami. One również narażone są na zdecydowanie mniejsze obciążenie, gdy pracują na wyższym napięciu zasilania.
Taśmy LED 24V wymagania montażowe
Dużo napisaliśmy o nagrzewaniu się diod. Przy stosowaniu pasków LED dużej mocy, jest to bardzo istotny czynnik, wpływający na trwałość i niezawodność. Aby obniżyć temperaturę pracy, wymagamy, żeby taśmy były zamocowane w aluminiowych profilach LED. Te z kolei mają kilka istotnych funkcji w całym obszarze oświetlenia.
Po pierwsze. Odprowadzają ciepło z taśm. Służą jako radiator, poprzez który tracona moc na diodach jest rozpraszana. Obniżają tym samym temperaturę ich pracy.
Po drugie. Stanowią niejako prowadnicę dla pasków. Dzięki nim są one rozłożone w liniach prostych. Nie pojawiają się różnego rodzaju zakrzywienia, które często widzimy. Szczególnie gdy generujemy dużą ilość światła. Nie powstają cienie, niwelujące cały efekt estetyczny.
Po trzecie, na profil LED możemy nałożyć przesłonę. I nawet gdy całość nie jest widoczna, radzimy stosować przesłony transparentne. Zabezpieczają one diody przed osadzaniem się na nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Późniejsze czyszczenie sprowadza się do przetarcia przesłony, która zabezpiecza drobne diody przed przypadkowym uszkodzeniem.
Zasilacze i sterowniki do pasków LED 24V.
Jeśli chodzi o sterowniki do napięcia 24V to co do zasady, dostępne na rynku produkty są przystosowane do pracy przy napięciu 12V oraz 24V. Co ciekawe, taki sterownik może obsłużyć dwukrotnie dłuższy pasek, niż gdyby było zastosowane niższe napięcie zasilania.
Skąd taka zależność? Pisaliśmy o tym wcześniej. Prąd płynący przez cały układ zasilany napięciem 24V jest dwukrotnie niższy. Oznacza to, że aby osiągnąć maksimum sterowanej przez sterownik mocy, możemy do niego podłączyć dwa razy więcej pasków LED 24V. Napięcie sterowania nie ma w tym przypadku żadnego wpływu.
W kwestii zasilaczy do pasków LED. Trzeba pamiętać, że muszą być z wyjściem na 24V. Oraz o tym, że moc zasilanego obwodu nie może być wyższa niż 90% maksymalnej mocy zasilacza,
Ta zasada wprowadzona jest po to, aby urządzenia nie pracowały na 100% swojej znamionowej wydajności.