Taśma led RGB i RGBW

Taśmy led RGB oraz ich najnowsza odmiana - taśmy led rgbw - przychodzą nam z pomocą wszędzie tam, gdzie potrzebujemy uzyskać kolorowe oświetlenie, z dodatkową możliwością zmiany barwy świecenia. Jeżeli potrzebujemy uzyskać inny kolor oświetlenia, niż podstawowy (a dla nas podstawowy to czerwony, niebieski, zielony i żółty), to właśnie taśma RGB jest odpowiednim rozwiązaniem.


Taśma led rgb czy rgbw - różnice.

Nowszym rozwiązaniem są taśmy led RGBW. Ich konstrukcja zawiera dodatkowo diodę świecącą w kolorze białym. Takie rozwiązanie umożliwia otrzymanie większej ilości światła, niż to, gdzie wykorzystujemy pasek led RGB. Stosując paski led rgbw możemy lepiej doświetlić pomieszczenie, będzie zdecydowanie jaśniej. Ale za to zmniejszamy nasycenie kolorem, nie uzyskamy bardzo intensywnego koloru.

Najbardziej rozwiniętą formą taśmy led kolorowej jest taśma led RGB + CCT. W tym przypadku zastosowane są diody kolorowe plus dodatkowo dwie o barwie ciepłej i neutralnej białego. Czyli nie dosyć, że uzyskujemy wybrany kolor świecenia, to jeszcze dodatkowo możemy ustawić ciepły lub zimny biały. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie w przypadku, gdy nie do końca jesteśmy zdecydowani na barwę białego światła w taśmach RGBW,

Jakie taśmy led RGB wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Do wyboru mamy następujące rodzaje taśm RGB :

  • oparte na diodach 3528 odradzamy ich stosowanie, to stary typ, każda z diod świeci swoim kolorem. Przy rozmieszczeniu 60 diod na metr (czyli co 1,6 cm dioda) - przy włączeniu koloru np czerwonego mamy efekt świecenia jednej diody co praktycznie 5 cm. Efekt oświetlenia bardzo słaby. No ale - tanio będzie za to.
  • oparte na diodach 5050. Bardzo popularne taśmy RGB na rynku. Moc takiego paska to zazwyczaj 7,2W i 30 na metr lub 14.4W i 60 diod na metr. Każda z diod ma w sobie 3 oddzielne kolory. Włączenie więc koloru czerwonego powoduje, że mamy świecącą diodę co 1,6 cm lub 3.2 cm. Im bardziej gęstą wybierzemy, tym lepszy efekt jednolitej linii świetlnej uzyskamy.
  • Taśmy led rgbw oparte są na diodach 5050 i należy szukać produktu z oznaczeniem 4in1. To pokazuj, że każdy element ma w sobie 4 barwy, więc odległość między świecącymi punktami będzie zawsze jednakowa.
  • Jeżeli nie ma oznaczenia 4in1 lub 5in1 (dla taśmy led rgb+cct), to oznacza, że każda kolorowa dioda oddzielona jest od kolejnej diodą białą. Taśma będzie tania, efekt będzie kiepski.
  • Taśmy led rgb oparte na diodach 2835. Coraz częściej stosowane rozwiązanie. Taki pasek ledowy RGB ma rozmieszczone 120 diod na metr, czyli mamy źródło światła co 8 mm. Każda z diod zawiera w sobie trzy źródła światła : czerwony, zielony, niebieski. Przy zastosowaniu profilu led o głębokości 9 mm i mlecznej przesłony, otrzymamy praktycznie jednolitą linię świetlną w wybranym kolorze.

Montaż paska w profilu? Po co to robić?

Każda taśma led rgb lub rgbw, nagrzewa się. Temperatura prowadzi do zmniejszenia żywotności diod. Diody się przepalają, ledy przestają świecić.

Powód numer dwa, to estetyka i łatwość montażu. Estetyka, bo pasek led RGB zamontowany w profilu, będzie tworzył linię prostą, nie będzie zygzaków, załamań, krzywizn. Światło będzie więc się wydobywać równomiernie z miejsca montażu. Żadnych cieni, ani dodatkowo kumulacji światła.

Łatwość montażu, ponieważ zdecydowanie łatwiej przykręcić lub przykleić sztywny profil, niż walczyć z elastyczną taśmą, która odstaje, jak nie ma dobrej powierzchni do klejenia. Przykład to płyta kartonowo gipsowa, do której przyklejenie na stałe taśmy led RGBW będzie praktycznie niemożliwe

Sterowanie i zasilanie taśmy kolorowej.

Do tego, aby nasz pasek ledowy RGB działał i świecił, potrzebujemy zasilacz led. Jest to wystarczające do uzyskania koloru czerwonego lub niebieskiego lub zielonego. Ale, jeżeli potrzebujemy uzyskać kolor pomarańczowy lub żółty lub jakiś inny, niezbędny będzie sterownik, włączany pomiędzy zasilacz i naszą taśmę rgb/rgbw. Sterownik ten umożliwi nastawienie wybranej przez nas barwy światła.

Do sterownika potrzebny jest pilot sterujący, którym zdalnie możemy regulować barwę i natężenie światła taśmy led rgb. Oprócz sterowania pilotem możemy też mieć opcję sterowania za pomocą smartfona. Przykładem takiego urządzenia jest mostek Milight WL-BOX1.

Koszyk