Szynoprzewody, szynoprzewód 3 fazowy 230V

Szynoprzewody to prosta listwa elektryczna, z ukrytymi wewnątrz przewodami, które stanowią odizolowany obwód elektryczny. Wykonane są ze stopu aluminium, lakierowanego proszkowo na kolor czarny lub biały.

Podstawowa wersja to szyna jednofazowa lub szynoprzewód 3 fazowy. W podziale tym chodzi o ilość niezależnych obwodów elektrycznych, które może taki element obsługiwać. Czyli - szynoprzewód jednofazowy to jeden obwód elektryczny. Natomiast szyna trójfazowa to rzy, niezależnie od siebie działające obwody elektryczne.


Montaż szynoprzewodów na suficie lub jako wersja wisząca

Szynoprzewody montuje się albo bezpośrednio do sufitu, albo zwiesza na linkach, jeżeli poziom sufitu jest dla nas zbyt wysoki, lub chcemy, aby nasz system był umieszczony niżej. Posiadają one w swojej strukturze miedziane przewody, które odizolowane są od aluminiowej obudowy specjalnymi izolatorami, zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania.

Wbudowane miedziane "przewody" mają za zadanie dostarczanie napięcie zasilającego do zamontowanych w nim lamp. Jest to napięcie 230V, więc z zasady niebezpieczne dla człowieka. Dlatego montaż takiego systemu musi być przeprowadzony na takiej wysokości, że normalnie, bez użycia drabiny, nie ma możliwości dotykania go rękoma. Szczególnie dotyczy to dzieci, aby ni miały możliwości kontaktu z takim szynoprzewodem

Ta właściwość uniemożliwia montowanie systemów opartych o szynoprzewody 230V na niskiej wysokości, lub na ścianie. Aby uniknąć tego ograniczenia wprowadzono systemy niskonapięciowe, które pojawiły się już również w naszej ofercie. Są one zasilane napięciem bezpiecznym dla człowieka, o wartości 48V. Jego zalety i możliwości stosowania znajdziesz w opisie odpowiedniej kategorii.

Wracając do szynoprzewodu zasilanego napięciem 230V stwierdzamy, że jest to dobra opcja do zastosowania również w domach prywatnych.

Lampy te możemy dowolnie przemieszczać, nawet po zakończonym montażu szyny przez fachowca.

Do stworzenia działającego systemu oświetlenia szynowego, potrzebujemy szyny elektryczne, dodatkowe złączki do połączenia szyn, lub zasilania szyn oraz zaślepki dekoracyjne, montowane na końcach. Po to, aby całość wyglądała schludnie i elegancko.

Jedna, bardzo ważna uwaga - szynoprzewody muszą znajdować się na takiej wysokości, aby nie było możliwe ich dotykanie przez użytkowników. Włożenie palca lub np metalowego przedmiotu, do środka grozi porażeniem prądem elektrycznym.

Szynoprzewód do systemu oświetlenia magnetycznego

Jest to także profil aluminiowy, o jego właściwościach systemu opartego na tym rozwiązaniu piszemy tutaj : szyny magnetyczne

W skrócie są dwa rodzaje (tak samo, jak przy szynoprzewodach na 230V):

Szynoprzewody w salonie, jako opcja jego oświetlenia

Poszukując uniwersalnych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w mieszkaniach oraz nie są skomplikowane w montażu, bardzo praktycznym wyborem będzie właśnie oświetlenie szynowe i szynoprzewody. Dzięki nim można zainstalować lampy bez podłączania dodatkowych przewodów i doprowadzić światło tam, gdzie nie sięgają kable zasilające.
Jako lampy szynowe możemy użyć reflektory ze specjalnym adapterem do szyn, lub nawet proste lampy wiszące, wykorzystujące specjalny adaptor do ich montażu.

Bardzo często widzimy w projektach naszych klientów wykorzystanie szynoprzewodów do oświetlenia części wypoczynkowych mieszkania. Dotyczy to oczywiście nowoczesnych wnętrz, gdzie proste i geometryczne kształty są praktycznie wszędzie. Szynoprzewody w salonie pojawiają się jako linie proste, jako wersje połączone w kształcie litery L. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także systemy oświetlenia szynowego wykonanego w kształcie prostokąta i w szczególności kwadratu.

Wybierając jeszcze do konstrukcji takich systemów szynoprzewody 3 fazowe, uzyskujemy bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia nam tworzenie scen świetlnych, umożliwia podział oświetlenia na sekcje.
W sytuacjach, gdy chcemy oświetlić długi korytarz, który nie posiada naturalnego źródła światła lub też doświetlić kuchnię czy garderobę, do pomocy mamy właśnie szynoprzewód 3 fazowy.

Jakie szynoprzewody wybrać do swojego wnętrza?

Pierwsza możliwość, to najprostszy szynoprzewód, który ma wbudowany tylko jeden obwód. Oznacza to, że wszystkie lampy włączają się jednocześnie. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie praktycznie nie mamy możliwości tworzenia stref oświetlenia. Lub tam, gdzie takie strefy są nam zbędne. Dobrym przykładem zastosowania oświetlenia z wykorzystaniem szyn elektrycznych, który oparty jest na takim pojedynczym obwodzie, to garderoba albo garaż. 

Szynoprzewód 3 fazowy - co to jest?

Nazwa brzmi groźnie, ale jest to tylko niefortunna terminologia przyjęta do nazewnictwa tych rozwiązań w Polsce. Otóż taki szynoprzewód trzyfazowy posiada wbudowane trzy - niezależne od siebie - obwody elektryczne. Za pomocą takiego systemu oświetlenia szynowego możemy wprowadzić strefy świetlne, które włączamy niezależnie od siebie.

Należy tutaj nadmienić, że każda lampa montowana do szyny posiada specjalny adapter, służący do jej montażu i prawidłowego działania. W systemach, które wykorzystują szynoprzewód 3 fazowy taki adapter wyposażony jest w przełącznik obwodów. Przełącznikiem tym możemy ustalić, na którym konkretnie obwodzie prądowym jest podłączona nasza lampa. Daje to możliwość ustawienia grup lamp włączanych na danym, konkretnym obwodzie.


Słowa kluczowe :

szynoprzewód, szynoprzewód 3 fazowy

Koszyk