Szynoprzewody, szynoprzewód 3 fazowy


Montaż szynoprzewodów na suficie lub jako wersja wisząca

Szynoprzewód montuje się albo bezpośrednio do sufitu, albo zwiesza na linkach, jeżeli poziom sufitu jest dla nas zbyt wysoki, lub chcemy, aby nasz system był umieszczony niżej. Szynoprzewody posiadają w swojej strukturze miedziane przewody, które odizolowane są od aluminiowej obudowy specjalnymi izolatorami, zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania.

Wbudowane miedziane "przewody" mają za zadanie dostarczanie napięcie zasilającego do zamontowanych w nim lamp. Jest to napięcie 230V, więc z zasady niebezpieczne dla człowieka. Dlatego montaż takiego systemu musi być przeprowadzony na takiej wysokości, że normalnie, bez użycia drabiny lub powiedzmy stołka, nie ma możliwości dotykania go rękoma.

T właściwość uniemożliwia montowanie systemów opartych o szynoprzewody 230V na niskiej wysokości, lub na ścianie. Aby uniknąć tego ograniczenia wprowadzono systemy magnetyczne, które pojawiły się już również w naszej ofercie. Są one zasilane napięciem bezpiecznym dla człowieka, o wartości 48V. Jego zalety i możliwości stosowania znajdziesz w opisie odpowiedniej kategorii.

Wracając do szynoprzewodu zasilanego napięciem 230V stwierdzamy, że jest to dobra opcja do zastosowania również w domach prywatnych.

A lampy te możemy dowolnie przemieszczać, nawet po zakończonym montażu szyny przez fachowca.

Do stworzenia działającego systemu oświetlenia szynowego, potrzebujemy szyny elektryczne, dodatkowe złączki do połączenia szyn, lub zasilania szyn oraz zaślepki dekoracyjne, montowane na końcach. Po to, aby całość wyglądała schludnie i elegancko.

Jedna, bardzo ważna uwaga - szynoprzewody muszą znajdować się na takiej wysokości, aby nie było możliwe ich dotykanie przez użytkowników. Włożenie palca lub np metalowego przedmiotu, do środka grozi porażeniem prądem elektrycznym.

Szynoprzewody w salonie, jako opcja jego oświetlenia

Poszukując uniwersalnych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w mieszkaniach oraz nie są skomplikowane w montażu, bardzo praktycznym wyborem będzie właśnie oświetlenie szynowe i szynoprzewody. Dzięki nim można zainstalować lampy bez podłączania dodatkowych przewodów i doprowadzić światło tam, gdzie nie sięgają kable zasilające.
Jako lampy szynowe możemy użyć reflektory ze specjalnym adapterem do szyn, lub nawet proste lampy wiszące, wykorzystujące specjalny adaptor do ich montażu.

Bardzo często widzimy w projektach naszych klientów wykorzystanie szynoprzewodów do oświetlenia części wypoczynkowych mieszkania. Dotyczy to oczywiście nowoczesnych wnętrz, gdzie proste i geometryczne kształty są praktycznie wszędzie. Szynoprzewody w salonie pojawiają się jako linie proste, jako wersje połączone w kształcie litery L. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także systemy oświetleniea szynowego wykonanego w kształcie prostokąta i w szczególności kwadratu.

Wybierając jeszcze do konstrukcji takich systemów szynoprzewody 3 fazowe, uzyskujemy bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia nam tworzenie scen świetlnych, umożliwia podział oświetlenia na sekcje.
W sytuacjach, gdy chcemy oświetlić długi korytarz, który nie posiada naturalnego źródła światła lub też doświetlić kuchnię czy garderobę, do pomocy mamy właśnie szynoprzewód 3 fazowy.

Do czego służą szyny oświetleniowe?

Jego idea polega na tym, że szyna oświetleniowa, która doprowadza zasilanie do lamp, możemy w dowolnym miejscu samodzielnie dołączyć reflektory do szyn lub nawet lampę wiszącą, bez ingerencji elektryka.
Należy jednak pamiętać, że lampy muszą być specjalnie przygotowane do montażu w szynoprzewód. Dobrym wyborem jest gotowy zestaw, czyli listwa z reflektorami. Mamy przygotowane dwie opcje o długości 1 metra lub 2 metrów.

Możemy również zmienić położenie oprawy, przesuwając je nawet o parę centymetrów w bok lub zmienić kierunek padania światła. Tego typu możliwości zapewnia właśnie system szynowy, dzięki któremu można skutecznie, a zarazem nowocześnie doświetlić wybrane powierzchnie oraz całe pomieszczenia.

Jakie szynoprzewody wybrać do swojego wnętrza?

Pierwsza możliwość, to najprostszy szynoprzewód, który ma wbudowany tylko jeden obwód. Oznacza to, że wszystkie lampy włączają się jednocześnie. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie praktycznie nie mamy możliwości tworzenia stref oświetlenia. Lub tam, gdzie takie strefy są nam zbędne. Dobrym przykładem zastosowania oświetlenia z wykorzystaniem szyn elektrycznych, który oparty jest na takim pojedynczym obwodzie, to garderoba albo garaż. 

Druga opcja to szynoprzewód 3 fazowy.

Nazwa brzmi groźnie, ale jest to tylko niefortunna terminologia przyjęta do nazewnictwa tych rozwiązań w Polsce. Otóż taki szynoprzewód posiada wbudowane trzy - niezależne od siebie - obwody elektryczne. Za pomocą takiego systemu oświetlenia szynowego możemy wprowadzić strefy świetlne, które włączamy niezależnie od siebie.

Należy tutaj nadmienić, że każda lampa montowana do szyny posiada specjalny adaptor, służący do jej montażu i prawidłowego działania. W systemach, które wykorzystują szynoprzewód 3 fazowy taki adaptor wyposażony jest w przełącznik obwodów. Przełącznikiem tym możemy ustalić, na którym konkretnie obwodzie prądowym jest podłączona nasza lampa. Daje to możliwość ustawienia grup lamp włączanych na danym, konkretnym obwodzie.

Szynoprzewód w salonie.

To jest pomieszczenie, w którym bardzo często potrzebujemy różne warianty oświetlenia. Stosując reflektory,  których światło możemy skierować w wybrane miejsce, oraz mając możliwość taką, że każda lampa szynowa będzie włączana niezależnie, możemy stworzyć ciekawe rozwiązanie, oparte właśnie o system oświetlenia szynowego.

Stosując szyny oświetleniowe w połączeniu z lampami przeznaczonymi do nich uzyskamy efekt oświetlenia przestrzeni, którego nie są w stanie zapewnić inne rozwiązania.

Koszyk