Plafony led, plafoniery ledowe, plafon led z pilotem


Jaką konstrukcję mają plafony led?

Plafon led wygląda znacznie ładniej, jest bardziej estetyczny niż podobna lampa na wymienne żarówki. Po włączeniu światła nie widać rozświetlonych punktów, lampa świeci równomiernie na całej swojej powierzchni. Dodamy też, że plafoniera led ze zintegrowanym modułem będzie miała zdecydowanie dłuższy okres użytkowania, niż lampa na wymienne żarówki. Zwracamy uwagę na fakt, że w każdej lampie - niezależnie czy wyposażona jest w szklaną czy plastikową przesłonę, dochodzi do straty ilości światła. Jest to spowodowane tym, że taka przesłona dosyć mocno tłumi, co wpływa na zmniejszenie ilości generowanego światła na zewnątrz lampy. Wybierając plafon ledowy czy też jakąkolwiek inną lampę, w której źródło światła jest osłonięte mleczną przesłoną, zwróćmy  uwagę na to, ile ona rzeczywiście emituje światła. Suche przeczytanie mocy takiej lampy nic nam nie powie, a może wręcz wprowadzić w błąd.

Części metalowe lamp są wykonane najczęściej z aluminium, pokrytego farbą w kolorze białym lub czarnym. Plafoniery ledowe właśnie w takich, podstawowych kolorach cieszą się największym powodzeniem. Najczęściej też sprzedajemy lampy z barwą światła ciepłą białą, czasami klienci decydują się na naturalny biały.

Jaką trwałość ma plafon led sufitowy?

Trwałość, którą charakteryzują się plafony sufitowe led, wyrażana jest w tysiącach godzin ich pracy. Przyjmując średnio 20.000 godzin świecenia dla plafoniery led i przyjmując, że będzie ona używana średnio 4 godziny dziennie (czyli na przykład non stop od godziny 18 do 22), to otrzymujemy wynik 5.000 dni, co daje nam 13.7 lat na lampę.

Oczywiście są to wielkości przykładowe, ale - mimo wszystko - obrazujące jak długo i bezawaryjnie powinniśmy używać plafoniery ledowe bez żadnych problemów.

Na długość życia tych lamp mają wpływ elementy, z których są wykonane. Sufitowe lampy ledowe składają się z dwóch elementów elektronicznych - pierwszy to diody led, które świecą i przetwarzają energię elektryczną na światło. Jeżeli są dobrze zamontowane w lampie i mają dobrze odprowadzane ciepło przez konstrukcję, którą ma plafon sufitowy led, to będą nam służyć przez długie lata.

Drugim elementem jest zasilacz elektroniczny. I to on - najczęściej - może być przyczyną awarii. A jego wymiana, nawet za kilka lat, powinna być prosta i bezproblemowa. Dlaczego?

Lampy posiadają różne kształty i wielkości. Wbudowane moduły są przeważnie produkowane specjalnie pod dany model. Muszą odpowiadać jej kształtom po to, by lampa świeciła jednolitym i równomiernym światłem. Jednak konstrukcja każdej lampy zakłada użycie standardowego elementu zasilania, jakim jest zasilacz. To sprawia, że może być użyty inny, o takich samych parametrach. To założenie sprawia, że plafony sufitowe led stosunkowo łatwo naprawić - nawet samodzielnie - w przypadku awarii zasilacza.

Jak dobrać wielkość lampy do wielkości pomieszczeń?

W czasach, gdy światłem rządziły zwykłe żarówki, przyjęto, że aby dobrze oświetlić pomieszczenie, potrzeba żarówkę o mocy 100W. Odpowiada to ilości lumenów na poziomie 1.500 lm. Plafony sufitowe led nie są wyposażone w żarówki, ale w moduły ledowe. Nie możemy więc porównać mocy, jaką pobiera lampa sufitowa plafon z mocą zwykłej żarówki, ponieważ to są różne wielkości. Jedynym sposobem porównania są właśnie lumeny.

Plafon led z naszej oferty, przy wielkości / średnicy 50 cm, ma przeważnie moc około 40-50W i generuje średnio 2400-3300 lumenów. Oznacza to, że przy wielkości strumienia światła na poziomie 3000 lm, lampy sufitowe led mogą oświetlić pomieszczenie o wielkości około 20m2.

Oczywiście, musimy mieć na uwadze kolorystykę wnętrza, kolor podłogi, kolor ścian i mebli. Im ciemniej w pomieszczeniu, tym więcej światła musimy dostarczyć, aby osiągnąć zadowalający poziom oświetlenia. Jednakże miej na uwadze fakt, że nie ma norm mówiących o tym, ile powinno być lux'ów w pomieszczeniach prywatnych. Tutaj decydują Twoje własne preferencje, oraz współmieszkańców.

Jaki plafon led zastosować w kuchni, aby uzyskać dobre oświetlenie?

Kuchnia jest o tyle specyficznym miejscem, że w jej obszarze pojawiają się zanieczyszczenia trudne do usunięcia z powierzchni chłonnych i bardzo chropowatych. Radzimy więc, aby plafony sufitowe ledowe, które tutaj zastosujemy, były jak najprostsze w formie, bez dodatkowych dekoracji i bez zakamarków, w których może osiadać tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Pozwoli to na utrzymanie w czystości tej lampy i w łatwe usuwanie wszystkiego, co się na niej zgromadzi.

Więcej na ten temat znajdziesz w kategorii lampy sufitowe do kuchni.

Plafony ledowe do Twojego wnętrza - nasze propozycje.

Z naszej oferty polecamy plafon led sufitowy z następujących serii:

  • Boxlab Flat - bardzo płaski plafon led o wysokości tylko 5 cm. Do niskich pomieszczeń. Prosta forma, dobre proporcje, różne średnice.
  • Boxlab Beta - Do wyższych pomieszczeń, gdzie chcemy aby lampa była widoczna. Największa średnica 80 cm oświetli wnętrze do 40m2
  • Boxlab Delta - prosty aczkolwiek dekoracyjny plafon sufitowy led, o różnych średnicach. Dodatkowo rodzina zawiera też lampy wiszące.

Dla tych, co lubią zabawę, proponujemy zastosowanie lamp sterowanych pilotem lub telefonem, poprzez WiFi. Naszym zdaniem, tego typu rozwiązania oświetleniowe led, mają szansę sprawdzić się w salonie, pokoju wypoczynkowym lub w sypialni. Tam mamy czas na to, żeby ustawić sobie pożądane natężenie światłą, żeby sprawdzić jaka barwa w danym momencie będzie nam najbardziej odpowiadać.

Zastosowanie plafonów led ze sterowaniem pilotem w kuchni, korytarzu czy w łazience uważamy za niepotrzebne. W korytarzu wejściowym przebywamy tylko chwilę, nie mamy zapewne czasu ani ochoty na zabawę (i szukanie) pilota. To samo dotyczy kuchni czy łazienki. W toalecie wystarczy nam mały plafon led, który delikatnie rozświetli to pomieszczenie. Barwę emitowanego światła musimy dostosować do kolorystyki, jednakże z naszego doświadczenia wynika, że biały ciepły sprawdzi się w 95% przypadków.

Plafon sufitowy led ze zmianą barwy światła

Jeśli nie wiesz, na jaką barwę led się zdecydować, zawsze możesz kupić plafon led z pilotem, z możliwością zmiany barwy światła. Mamy dwie opcje do wyboru.

Pierwsza, to plafony sufitowe ledowe sterowane z pomocą pilota lub telefonu. Umożliwiają włączenie i wyłączenie, zmianę barwy led. Posiadają także dodatkowe funkcje, w zależności od modelu i zastosowanej elektroniki.

Druga opcja to plafony led sufitowe, które mają wewnętrzny przełącznik, służący do ustawienia barwy świecenia. Jest to wewnętrzny switch, którym na stałe przestawiamy barwę świecenia. Jeżeli chcemy ją zmienić, musimy dostać się do środka plafonu led i ręcznie go przestawić. Ma to o tyle dobre strony, że w praktyce potrzebujemy jednej, konkretnej barwy w pomieszczeniu. Abstrahujemy tutaj od pasków led RGB, które służą do ustawiania różnych kolorów świecenia, ale to ma rację bytu w salonie lub w sypialni, jako element kameralnego nastroju. W codziennych zastosowaniach plafoniera led będzie raczej świeciła jedną barwą przez wiele miesięcy lub lat użytkowania.

Ile światła emituje plafon sufitowy led?

Oprócz tego, czy wybrane plafony led nam się podobają, czy są w naszym guście, musimy pamiętać, że ich rola to także oświetlenie wnętrza, w którym będą zainstalowane. Na co więc zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jak już pisaliśmy, mamy dwie wielkości. Pierwsza, to pobór mocy przez plafon led. O tyle istotne, że na tej podstawie możemy wywnioskować, czy będzie bardziej czy mniej energooszczędny, w porównaniu do innego modelu. Ponieważ poziom poboru prądu przez plafoniery led jest bardzo mały, możemy tym parametrem się nie przejmować. Drugi aspekt, to wartość strumienia światła, który emituje lampa sufitowa led. Im większy, tym jaśniej będziemy mieli w pomieszczeniu.

Plafoniery ledowe w sypialni, czy to dobry pomysł?

Wybierając lampy do sypialni, musimy zwrócić uwagę na dwa aspekty.

Pierwszy, to możliwość oświetlenia całej powierzchni przez taką lampę. Z zasady nasze sypialnie nie są duże, więc plafon sufitowy led o średnicy około 50 cm powinien bez problemu spełnić taką rolę. Wymaga to jednak konsultacji konkretnego modelu, ponieważ różne plafony led sufitowe mają różną moc wbudowanych modułów oraz - co się z tym wiąże - różną ilość lumenów generowanych przez lampę.

Kolejna rzecz to barwa światła. My, ze swojej strony rekomendujemy, aby plafoniery led w tym pomieszczeniu miały barwę led ciepłą białą 3000K, lub nawet cieplejszą, czyli 2700K. Powód jest oczywisty - barwa led ponad 3500K pobudza nasz organizm. Ponieważ sztuczne światło bardziej jest na potrzebne wieczorem niż rano, to przed snem powinniśmy się jednak wyciszyć. Stąd nasza rekomendacja co do barwy światła, które powinna emitować lampa sufitowa do sypialni.

Plafoniery led w pomieszczeniach gospodarczych.

Plafony led sufitowe w pomieszczeniach gospodarczych nie muszą być ani dekoracyjne, ani zaopatrzone w funkcje ściemniania. Nie polecamy też sterowania ich pilotem, gdyż jest to rozwiązanie mało praktyczne w takich miejscach. Najlepszym rozwiązaniem w kotłowni, pralni czy też w garażu będzie prosta forma lamp z dosyć mocnym, wbudowanym modułem led. Powinny one równomiernie świecić, aby uzyskać jednakowe doświetlenie całego pomieszczenia. Bez zbytecznych cieni, które mogą nam tam przeszkadzać. Dla dobrego oświetlenia pomieszczenia o wielkości ponad 15 m2 radzimy zastosowanie dwóch lamp. Unikniemy wtedy efektu, w którym mamy doświetloną centralną część, a boki i narożne części są niedoświetlone.

Najlepiej, aby barwa emitowanego światła była w granicach 4000K, lub minimum 3000K. Oczywiście plafon led sufitowy musimy jakoś powiązać stylem i kolorem do reszty. Ale barwa emitowanego światła mimo wszystko powinna być biała, nie żółta.

Jak naprawić lampy ze zintegrowanym modułem led?

W sytuacji, gdy lampa sufitowa plafon led ulegnie awarii, najprościej skontaktować się z naszym sklepem, w celu postawienia trafnej diagnozy, co uległo uszkodzeniu. Na dzień dzisiejszy (druga połowa 2020) praktycznie nie mamy zgłoszeń dotyczących problemów z działaniem naszych produktów. To też świadczy o tym, że technika led stosowana w lampach jest coraz lepsza i trwalsza.

Musimy mieć jednak na uwadze, że właśnie przez postęp technologiczny, plafon led sufitowy będzie ulegał nieustannym modyfikacjom. Oznacz to, iż plafoniery led są i będą wciąż udoskonalane, będą stosowane coraz to nowsze moduły ledowe oraz zasilacze do nich dostosowane. Może to oznaczać, że za kilka lat lampy, które kupujemy obecnie nie będą już dostępne w sprzedaży, a możliwości serwisowe będą ograniczone.

Pozytywną informacją jest to, że będą wtedy dostępne nowsze, lepsze, bardziej ergonomiczne i energooszczędne moduły ledowe w nowych lampach. Bardzo możliwe, że pojawią się także nowe, ciekawe wzory, które na dzień dzisiejszy nie są dostępne i możliwe do produkcji.

Czy plafony sufitowe ledowe są energooszczędne?

Temat już trochę poruszaliśmy. Plafoniery led z zasady są eko, ale tutaj przytoczymy bardziej dokładne wyliczenia.

Plafon led o mocy około 16-20 wat generuje tyle światła, co standardowa żarówka 100W. Na tym prostym przykładzie widzimy, że oszczędność samej energii elektrycznej, związanej z poborem prądu przez lampy ledowe sufitowe, jest przynajmniej 5-cio krotna.

Dodatkową oszczędnością, najbardziej odczuwalną w ciepłe i słoneczne dni, jest temperatura pomieszczenia, w której zainstalowane są takie plafoniery ledowe. Standardowe żarówki na ciepło przeznaczały około 95% pobieranej energii elektrycznej, rozgrzewając się do temperatury ponad 200 stopni. Nowoczesne plafony led też się grzeją, ale maksymalna temperatura ich pracy wynosi około 80-90 stopni, czyli ponad dwukrotnie mniej. Nie musimy więc schładzać pomieszczenia (najczęściej zainstalowaną klimatyzacją), aby móc normalnie funkcjonować. Oszczędzamy więc dodatkowo koszty energii na klimatyzatorach.

Rozpatrując energooszczędność miejmy na uwadze, że plafoniera led to nie jest tylko jednostkowe zużycie prądu. To także dodatkowe oszczędności wynikające z zastosowanej w niej technologii.

Plafon sufitowy led to lampa uniwersalna i dobrze oświetlająca pomieszczenia

Plafon led w kształcie koła, jak już pisaliśmy powyżej, jest najbardziej poszukiwaną lampą do oświetlenia ogólnego. W ofercie posiadamy także plafony sufitowe led w kształcie kwadratu lub prostokąta. Te proste, geometryczne formy, predysponują plafony ledowe do zastosowań praktycznie wszędzie. Dodatkowo energooszczędność i różnorodność form jest na tyle szeroka, że każde z domowych pomieszczeń może być doświetlone właśnie takim typem lampy, niezależnie od wystroju. Odpowiednią lampę do naszego domu znajdziemy bez żadnego problemu.

A jeśli okaże się, że w naszej ofercie online nie ma tego, czego Państwo poszukują, prosimy o kontakt. Postaramy znaleźć dla Was to, czego szukacie. W atrakcyjnej cenie i wzorze, z dobrą jakością i trwałością. Proponujemy zastosować plafon ledowy do oświetlenia Waszych mieszkań i domów. Jest to najbardziej nowoczesne rozwiązanie w ciekawej formie.

Koszyk