Szynoprzewody magnetyczne, szyny magnetyczne
Szyny magnetyczne to nowoczesne rozwiązanie w oświetleniu wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. Łączy w sobie funkcjonalność, estetykę i łatwość montażu. To co wyróżnia system oświetlenia magnetycznego wśród innych rozwiązań na rynku, to możliwość dowolnego umiejscowienia lamp w szynie, zmiany ich położenia bez używania narzędzi.
Co to są szyny magnetyczne?
Szyny to proste profile aluminiowe, z wbudowanymi przewodami elektrycznymi, zasilany napięciem 48V, bezpiecznym dla człowieka. Zasilanie odbywa się poprzez zasilacz LED obniżający napięcie 230V do bezpiecznego poziomu. W takie tory elektryczne wkładamy - bez użycia narzędzi - lampy wyposażone w specjalne adaptery, dzięki czemu instalacja lamp i opraw jest niezwykle prosta i szybka. Wykorzystując dodatkowe złączki można z nich stworzyć długie, proste linie świetlne, układy w kształcie litery L lub U oraz zamknięte ukady w kształcie kwadratów, prostokątów.
Szynoprzewody magnetyczne
Dają Ci możliwość stworzenia bardzo estetycznego i funkcjonalnego systemu oświetlenia zarówno dużego salonu jak i małej kuchni. Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że możesz je wykorzystać praktycznie wszędzie do oświetlenia swojego domu.
Możesz je zamontować na zwykłym suficie z betonu, bez problemu możesz je też użyć mając sufit podwieszany. Ich ciężar jest na tyle mały, że nie będzie z nimi żadnego problemu montażowego. Jeżeli masz jednak możliwość zainstalowania szyn magnetycznych w suficie, to zastosuj wersję podtynkową, która wtopi się w sufit dając spektakularny efekt oświetlenia wnętrza.
Jest jeszcze jedna cecha systemu oświetlenia opartego o szyny magnetyczne. W każdym momencie możesz dołożyć kolejne lampy, aby zwiększyć ilość światła, lub doświetlić kolejny element wnętrza.
Szyny magnetyczne - cechy i zalety
Szynoprzewody magnetyczne charakteryzują się wieloma zaletami, które sprawiają, że są coraz częściej wybierane zarówno w przestrzeniach domowych, jak i komercyjnych:
- Elastyczność - umożliwia łatwą zmianę położenia lamp w zależności od potrzeb.
- Szybki montaż - dzięki magnetycznym uchwytom, instalacja jest prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.
- Estetyka - nowoczesny design szynoprzewodów doskonale komponuje się z różnymi stylami wnętrz.
- Dopasowanie do wnętrza - możesz samodzielnie stworzyć system w kształcie prostej linii, lub bardziej skomplikowane kształty U,O,L,T lub Z.
- Oszczędność energii - możliwość stosowania energooszczędnych źródeł światła LED.
Szynoprzewody magnetyczne - estetyka i funkcjonalność
Ten system oświetleniowy wykorzystuje magnetyczne mocowanie lamp do szyny, co umożliwia ich łatwą konfigurację i zmianę położenia bez konieczności użycia narzędzi. Ten typ systemu oświetleniowego jest idealny dla osób, które cenią sobie elastyczność w aranżacji wnętrz oraz szybkość i prostotę montażu.
Dodatkowym atutem rozwiązania jest jego estetyka. Aluminiowe profile są idealnie proste, tworząc na suficie elegancki wzór. Cienkie, czarne linie kontrastujące z powierzchnią tworzą wzór, który przyciąga uwagę. Staje się jednym z najważniejszych elementów dekoracji pomieszczenia.
Czym są szyny magnetyczne? Jak to działa?
Szyny to wąski profil aluminiowy, z wbudowanymi przewodami elektrycznymi. Montowany przeważnie na suficie lub wpuszczany w sufit podwieszany. Występują w kolorze białym oraz czarnym. Lakierowane są proszkowo - zwróć uwagę na jakość lakieru przy zakupie!
Profil dostępny jest w odcinkach o długości 100cm, 200cm oraz 300cm, które można dociąć do odpowiedniego wymiaru.
Dodatkowo posiadają wbudowaną wkładkę ze stali, która ma właściwości magnetyczne (jak wiemy aluminium nie jest metalem reagującym na magnes). Wkładka ta ma za zadanie przyciągać do siebie lampy magnetyczne, które z kolei mają w swoim adapterze wbudowany mały magnes. Dzięki temu całość jest stabilna mechanicznie, a zarazem umożliwia bezproblemowe przemieszczanie lamp wzdłuż szyny.
Lampy magnetyczne montowane w szynach zasilane są poprzez specjalnie zaprojektowane zasilacze LED do szyn magnetycznych. Używane do zasilania lamp napięcie wynosi 48V - jest ono bezpieczne dla człowieka w przypadku kontaktu. Magnetyczne oświetlenie szynowe jest więc idealnym wyborem nawet do niskich pomieszczeń. Szczególnie, że wprowadzamy do oferty lampy z możliwością ściemniania za pomocą pilota.
Szyny magnetyczne dzielimy na dwa rodzaje
- Szyna magnetyczna natynkowa - stosowana na każdego rodzaju powierzchnię sufitu. Dosyć lekka waga szyny i lamp umożliwia jej montaż praktycznie na każdym materiale
- Szyna magnetyczna podtynkowa - stosowana do montażu podtynkowego w płytach z karton gipsu. Uzyskujemy efekt gładkiej powierzchni sufitu, bez wystających na zewnątrz elementów.
W kwestii koloru samego profilu, na rynku najbardziej popularne są w kolorze czarnym oraz białym. W tym też kolorze występują lampy montowane w szynach magnetycznych, tworząc razem harmonijną całość.
Stosując system w kolorze białym osiągniemy efekt rozmycia lamp i szyn na suficie, nie będzie się on rzucał w oczy, będzie bardziej stonowany w odbiorze.
Stosując system magnetyczny oświetlenia LED w kolorze czarnym, uzyskujemy bardzo mocny kontrast (ponieważ z zasady sufity w Polsce są w jasnych kolorach). Jest to wtedy element wystroju wnętrza, który bardzo mocno zwraca na siebie uwagę.
Mając nowoczesne, a nawet minimalistycznie urządzone mieszkanie, stosując oświetlenie szynowe oparte na lampach z naszej oferty, uzyskasz bardzo elegancki efekt. Szyny magnetyczne LED są prostymi liniami i jeśli zachowamy symetrię w rozmieszczeniu systemu, końcowy efekt wizualny będzie spektakularny.
Można spotkać określenie szyna magnetyczna 3 fazowa. Jest to inna nazwa tego samego produktu.
Lampy magnetyczne do systemu Box48
Oświetlenie szynowe magnetyczne to też lampy, które mają wbudowane wewnętrzne zasilacze oraz zintegrowane źródła światła. W szynoprzewody magnetyczne możemy samodzielnie zamontować lampy do szyn magnetycznych. Nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi. Lampy wciskamy w szynę praktycznie w dowolnym miejscu. Po zainstalowaniu możemy ją przesunąć. Jeżeli okaże się, lampa magnetyczna generuje zbyt mało światła, bez problemu dodamy kolejną, poprzez włożenie jej w szynę.
Rodzaje lamp magnetycznych dostępnych na rynku, to :
- proste lampy liniowe, jednolite linie świetlne, świecące rozproszonym strumieniem,
- proste, punktowe linie świetlne świecące skupionym strumieniem światła,
- spoty - reflektory - o skupionej wiązce światła,
- proste punktowe linie z możliwością kierowania światła wzdłuż osi szyny,
- lampy magnetyczne LED zwieszane, o małych gabarytach.
- są to lampy LED, mają zintegrowane źródła światła.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu oświetlenia magnetycznego?
Profile mają wbudowane przewody miedziane, które są odizolowane między sobą oraz są odizolowane od profilu. Mają one za zadanie dostarczyć zasilanie do umieszonych wewnątrz lamp. Na rynku można spotkać tanie listwy magnetyczne, które zamiast przewodów miedzianych mają przewody wewnętrzne wykonane z aluminium. Są to najtańsze rozwiązania i warto je omijać z daleka. Nawet nie zastanawiać się nad ich zakupem.
Druga sprawa, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przy zakupie, to grubość ścianki bocznej. Szynoprzewód magnetyczny musi być sztywny. Im cieńsza ścianka boczna, tym łatwiej taką szynę wygiąć. W skrajnych przypadkach cienkie profile mogą odkształcać się pod wpływem temperatury umieszczonych w niej lamp LED oraz pod wpływem sił zewnętrznych (dla przykładu pracujący, nowy sufit podwieszany, lub nawet zwykły sufit w nowym budownictwie).
Ważna jest też kwestia wagi systemu. Pojedyncza lampa magnetyczna jest bardzo lekka, gdyż wykonana jest z aluminium. Waga szyny to około 2 kg na metr długości. Wniosek jest więc prosty - nie ma ograniczeń co do miejsca, w którym chcemy zainstalować szyny. Nie ma żadnych przeszkód, aby szynoprzewody magnetyczne wraz z lampami zainstalować na suficie drewnianym lub podwieszanym.
Szyna magnetyczna 3 fazowa - dwa niezależne obwody elektryczne
Co do zasady system oświetlenia magnetycznego umożliwia włączenie i wyłączenie wszystkich lamp zainstalowanych na raz. Dwie pary przewodów elektrycznych, które są zainstalowane wewnątrz profilu służą do zasilania lamp (pierwsza para) oraz do ich sterowania w systemie DALI lub 1-10V.
Ponieważ w mieszkaniach prywatnych powyższe dwa systemy nie są używane (ze względów na koszty lub brak odpowiedniej instalacji elektrycznej), dostajemy do wykorzystania drugą parę przewodów, którymi możemy również zasilać lampy. Gdybyśmy poszli jeszcze dalej, to mając do dyspozycji 4 kable, możemy stworzyć szyny magnetyczne 3 fazowe, przy wykorzystaniu jednego przewodu jako wspólne zasilanie lamp. Wtedy każdy z trzech pozostałych przewodów może obsługiwać niezależnie jeden obwód elektryczny.
Co ciekawe, szyny nie muszą być w jakikolwiek sposób zmieniane. Musimy mieć natomiast przygotowane lampy oraz zasilacze do tego typu połączenia.
System oświetlenia wykorzystujący dwa niezależne obwody, daje Ci większy komfort użytkowania. Możesz zmieniać ilość światła w pomieszczeniu, zależnie od aktualnych potrzeb. Mniejsza ilość włączonych lamp to także oszczędność energii.
Lampy magnetyczne do systemu oświetlenia LED
Oczywiście, lampy stosowane w tym systemie są wyposażone we wbudowane moduły LED. Dzięki temu wzory lamp stosowanych w tym rozwiązaniu są małe, proste i energooszczędne. Plusem tego jest oczywiście fakt, że lampy magnetyczne, które mają wbudowane zintegrowane moduły LED nie nagrzewają się do wysokiej temperatury. Można je montować na dowolnej powierzchni, z dowolnego materiału. Sufit drewniany nie jest żadnym ograniczeniem.
Naszym zdaniem oświetlenie magnetyczne ma wieki potencjał. Już mamy w naszej ofercie lampy z możliwością ściemniania. Jest to zapewne kolejny impuls do zakupu i zastosowania w oświetleniu salonu, kuchni, sypialni czy nawet garderoby.
Zapraszamy do zakupów na Boxlab.pl oraz w stacjonarnych sklepach w Warszawie.