Oświetlenie salonu — Twój komfort odpoczynku

Oświetlenie salonu — Twój komfort

Oświetlenie salonu jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie ono decyduje o ostatecznym charakterze danego pomieszczenia. Salon jest pokojem wielofunkcyjnym, może więc być wykorzystywany zarówno jako miejsce spotkań z przyjaciółmi, gdzie zaproszeni beztrosko oddawać się będą grom w gry planszowe, lub stanowić wnętrze przystosowane do wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Wówczas oświetlenie do salonu może zostać zorganizowane w taki sposób, aby jak najlepiej oświetlać np. książkę podczas czytania. Bez względu na rodzaj zastosowanych źródeł światła, jedno jest najważniejsze — mianowicie wysoki komfort mieszkańców.

Przemyślane zakupy przede wszystkim

Lampy do salonu należy kupować po wcześniejszym przemyśleniu tej inwestycji. W końcu stanowią one przykład zakupu na długie lata. Na szczęście w ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz można znaleźć setki interesujących propozycji, a wśród nich lampy wiszące, lampy ścienne, lampy stołowe, czy też produkty takie jak lampa stojąca. Wszystkie one pełnią oczywiście funkcję dekoracyjną. 

Salon to serce całego domu i jednocześnie jego wizytówka. Ze względu na fakt, iż pomieszczenie to jest wielofunkcyjne, można urządzić je na przynajmniej kilka sposobów. Główną rolę w przygotowywaniu dekoracji odgrywają kolory, rodzaj wstawionych mebli oraz oświetlenie salonu oczywiście. 

Jak oświetlić salon?

Wybór odpowiedniej lampy do salonu jest prostu jedynie z pozoru. Oświetlenie salonu LED zawsze jest dobrym pomysłem. Zyskuje się wtedy podwójnie — użytkownicy nie tylko mogą cieszyć z powodu świetlnych, pięknych iluminacji, ale także nie muszą obawiać się o wysokość rachunków oraz negatywny wpływ nadużywania prądu na środowisko naturalne. Dziś można oświetlić salon tak, aby przez cały rok panowała w nim magiczna, niemalże świąteczna atmosfera.

Główne zalety rozwiązania

Centralne oświetlenie w salonie to nieodłączny, reprezentacyjny wręcz element każdego funkcjonalnego pomieszczenia tego typu. Takie źródło światła zajmuje w nim miejsce zaszczytne — i jest tak bez względu na to, w jakim stylu został utrzymany pokój dzienny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zaszaleć jeśli chodzi o kolor, rozmiar, a nawet kształt lampy sufitowej. 

Może to być np.:

 • model wiszący,
 • plafoniera mocowana bezpośrednio do sufitu;
 • żyrandol lub nawet lampa kryształowa,
 • prosta lampa sufitowa,
 • punkty świetlne typu LED.

 

To oczywiście tylko kilka spośród wielu możliwości. Pamiętajmy, że urządzanie pomieszczeń w swoim domu to  bardzo wyczerpujące przedsięwzięcie. Podobnie jest z tematem jakim jest oświetlenie salonu i innych pokoi. Wszelkie decyzje zakupowe w tym zakresie należy podejmować po wcześniejszym przedyskutowaniu i będąc wypoczętym. Tylko tak można zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu do absolutnego minimum, a to z kolei toruje drogę ku byciu zadowolonym z poczynionej inwestycji. 

Lampy do salonu, czyli wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy w wyszukiwarkę Google wpiszesz hasło: „oświetlenie LED salon”, Twoim oczom ukaże się wiele ciekawych opcji, z czego wszystkie będą wysoce energooszczędne. Oznacza to, że nowoczesne oświetlenie salonu daje naprawdę dużo możliwości, a jednocześnie żadna z nich nie jest szczególnie mocno obciążająca dla portfela. 

Oświetlenie sufitowe do salonu jest tym najważniejszym, które daje najwięcej właściwego światła. Dawniej, w niektórych projektach rezygnowano z lamp sufitowych, na rzecz kinkietów do salonu. Szybko jednak okazało, że to niebyt wygodna opcja i należy obie możliwości wykorzystywać razem, a nie osobno. 

Oświetlenie do salonu: lampa wisząca czy stojąca?

Wiele osób, które są właśnie na etapie urządzania swojego domu lub mieszkania, zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na kupno produktu takiego jak lampa wisząca do salonu, czy wręcz przeciwnie — postawić na lampę stojącą?

Choć pytanie: „Lampa wisząca do salonu, lampa podłogowa, czy też lampa wpuszczana?” powraca jak bumerang przy każdej okazji. Czy więc kierować się podczas dokonywania wyboru? Swoimi preferencjami oczywiście. 

Lampa wisząca, czy też lampa sufitowa doskonale sprawdzi się w roli głównego źródła światła, z kolei lampy podłogowe to świetna propozycja do oświetlenia zakamarków pomieszczenia i tworzenia dzięki temu romantycznej atmosfery. Mogą one służyć również w formie lampek do czytania. Z kolei lampy wpuszczane są przede wszystkim wysoce estetyczne i można dzięki nim uzyskać zupełnie nowy obraz swojego miejsca do życia. Oświetlenie do salonu samo w sobie stanowi rodzaj niesamowitej i niepowtarzalnej dekoracji. 

Lampy — szybkie podsumowanie

Jak łatwo zauważyć — odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Salon i oświetlenie to tak naprawdę temat rzeka, a zakupy z nim związane, wymagają w wielu przypadkach skonsultowania się ze specjalistą. Lampa sufitowa spełnia zupełnie inną funkcję niż lampa stojąca, czy też lampy sufitowe. Nie można porównywać ze sobą tego, czy któraś z tych ról jest ważniejsza. Warto jednak pamiętać, że kiedy jednej z nich zabraknie w domu, nagle odczuwamy nagły tego brak. 

Szukaj inspiracji w Social Mediach

Co jest potrzebne podczas urządzania się w kontekście takim jak oświetlenie salonu? Inspiracje oczywiście! Warto przejrzeć więc rozwiązania zastosowane przez inne osoby. Najłatwiej znaleźć je na modnych portalach społecznościowych, takich jak Instragram, Facebook, czy też Pinterest. Użytkownicy wymienionych Social Medów chętnie dzieją się ze sobą swoją pomysłowością w zakresie aranżacji wnętrz. 

Co więcej — oświetlenie w salonie i innych pokojach jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów, polecamy przejrzeć, zamieszczone tam posty. Na profilach traktujących o modzie panującej we wnętrzarstwie można znaleźć wiele niezwykłych ciekawostek w kontekście takim, jak np. lampy do salonu

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie?

Nie zapominajmy również o kwestiach estetycznych. Ostatnio w modzie są rozwiązania takie jak lampy kryształowe do salonu. Ich drobne elementy niezwykle pięknie połyskują w świetle dziennego słońca lub sztucznego światła nocą. Co ciekawe, taki rodzaj dekoracji będzie nie tylko doskonale prezentował się we wnętrzach typowo amerykańskich, ale także świetnie uzupełni surowość industrialną i minimalizm. Jeden bogaty element w takich przypadku wygląda niesamowicie. Warto wiedzieć jak chce się oświetlić salon, zanim przystąpi się do pierwszych prac. 

Oświetlenie salonu z powiedzeniem można zakwalifikować jako swoistą formę sztuki. Zajmując się tym zagadnieniem, warto pamiętać przede wszystkim o kwestiach takich jak:

 1. Wybór odpowiednich lamp oświetlenia centralnego. Żyrandole to świetne rozwiązanie, ale okrągłe plafony również mają wiele plusów;
 2. Operowanie różnymi rodzajami światła — mogą one występować w różnym natężeniu lub kolorystyce. Dzięki temu będzie opcja sterowania nimi zgodnie ze swoimi bieżącymi potrzebami;
 3. Kinkiet nad kanapą lub mała zginana lampka służąca do wieczornego czytania prasy lub książek;
 4. Lampa stołowa — powinna znaleźć się w każdym prawidłowo zaprojektowanym pokoju dziennym;
 5. Spójność — najbezpieczniej jest wybierać poszczególne elementy tak, aby pochodziły z jednej kolekcji lub przynajmniej odpowiadały sobie swoją estetyką. Pomoże to uniknąć wizualnego bałaganu.

 

Jest jeszcze jedna — niewykluczone, że najważniejsza — zasada aranżacji salonu. Każdy kolejny krok i zakup powinien być zgodny z indywidualnym gustem mieszkańca. Oczywiście warto stawiać na modne opcje, ale nawet one zawsze trzeba najpierw przefiltrować przez własne oczekiwania. 

Oświetlenie do salonu — podział ogólny

Wspomnieliśmy już, że salon służy licznym funkcjom i to właśnie z tego powodu jego instalacja elektryczna powinna być dość elastyczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu oświetlenie w salonie będzie można aranżować odpowiednio do danej sytuacji. 

Salonową instalację elektryczną już na samym początku warto podzielić na kilka niezależnych od siebie obwodów. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie ściemniaczy umożliwiających regulowanie natężenia źródeł światła. Oświetlenie w salonie można podzielić na:

 • ogólne — mamy tutaj na myśli np. plafony umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia, lampy natynkowe (kilka w zupełności wystarczy), lampy wpuszczane w sufit podwieszany — to rodzaj mody, który został zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych, opcja ta doskonale sprawdza się podczas robienia generalnych porządków;
 • dekoracyjne, czyli wszystkie oprawy świetlne o funkcji ozdobnej i sprzyjające kreowaniu przytulnej atmosfery. Warto wspomnieć, że stanowią one rodzaj uzupełnienia dla oświetlenia ogólnego;
 • robocze — są to lampy służące do czytania, oświetlania dział sztuki wywieszonych na ścianach. Wykorzystuje się je również w celu wydobywania z cienia i modelowania interesujących elementów architektonicznych albo podkreślania nietuzinkowej faktury okładziny ściennej. 

 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, wybór lamp do salonu jest dość skomplikowanym tematem, któremu warto poświęcić sporo czasu, aby uzyskać piękny i oryginalny efekt. 

Oświetlenie salonu a nastrój mieszkańców

Bez względu na to, czy mówimy o oświetleniu salonu ogólnym, dekoracyjnym, czy też roboczym, należy pamiętać, iż każde z nich ma swój ogromny udział w procesie kreowania nastroju mieszkańców danego miejsc. Warto wypróbować najróżniejsze kombinacje, zupełnie tak, jak robią to operatorzy światła np. w teatrach. Dlaczego to wszystko? Bo najważniejszą rolę w tym wszystkim odrywają pozornie nieistotne szczegóły, takie jak oświetlenie stołu przed przyjęciem gości na wytworną kolacją, czy też salonu w trakcie przygotowania się do seansu filmowego po długim i męczącym dniu pracy. 

Kontroluj to, jak zmiany natężania i koloru światła wpływają na Twoje samopoczucie. Czasami świetny efekt można uzyskać, rezygnując np. z włączenia lampy sufitowej, a rzecz uruchomienia kinkietów lub źródła światła zlokalizowanego na podłodze. Ciekawą propozycją jest także wzbogacenie możliwości posiadanej instalacji elektrycznej o zwykłe świeczki, które co prawda niemal nic nie oświetlą, ale sprawią, że atmosfera w pomieszczeniu stanie się nieco bardziej romantyczna. 

Oświetlenie ma wpływ na komfort Twojego życia

Oświetlenie oddziałuje bardzo mocno na stan psychiczny mieszkańców, ale jest ono również synonimem komfortu i wygody. Kiedy w obrębie jednego pomieszczenia istnieje wiele opcji jego oświetlenia, nie trzeba decydować się na któreś z nich na siłę. W pełni można dostosować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

To dość proste: kinkiety nie wystarczą podczas robienia przedświątecznych porządków, a mocne światło ogólne jest zbyt ostre, aby wieczorem odpocząć przy ulubionej książce, czy też obejrzeć niedawno zaczęty serial. Dostępna dziś zaawansowana technologia pozwala użytkownikom poznać zupełnie nowy poziom wygodnego życia i naprawdę warto skorzystać z takiej możliwości. 


Koszyk