Jak podłączyć taśmę led do zasilacza?

Ja podłączyć taśmę led?

Jak podłączyć taśmy do zasilacza?

Zacznijmy od tego, że podłączenie taśmy led nie jest trudne, wymaga jedynie skupienia i cierpliwości, Oraz odpowiednich narzędzi, o których mowa poniżej.

Każda taśma ma na swoim PCB miejsca, w których można ją przeciąć zwykłymi nożyczkami, nie uszkadzając obwodów elektrycznych. Na niektórych produktach jest to oznaczone symbolem nożyczek.
Tam, gdzie tego symbolu nie ma, warto się uważniej spojrzeć na nadruki i na samą taśmę led. Będzie widać wyraźnie, w regularnych odstępach miejsce, gdzie odsłonięte są miedziane połączenia, a na ich środku biegnie w poprzek cienka linia. Jest to właśnie miejsce, które służy do przecięcia. Jego przeznaczenie jest także odwrotne, tzn tutaj wykonamy połączenie dwóch pasków w jeden.

Jeżeli mamy dwa odcinki, to możemy je właśnie w tym miejscu połączyć za pomocą lutowania. Trzeba to oczywiście wykonać dokładnie i precyzyjnie tak, aby nie niszczyć taśmy ani diod, które są przecież zaraz obok. Połączenie takie zapewni nam ciągłość i jednolitość świecenia paska, bez ciemnej przerwy.

Co więcej. W przypadku, gdy jednak nasza taśma ulegnie awarii, to moduł, który nie świeci możemy odciąć i w jego miejsce wstawić działający. Lutowanie w zaznaczonych miejscach zapewni ciągłość świecenia.

Kolejnym aspektem jest podłączenie zasilania, którym jest zazwyczaj zasilacz led. Miejsca, o których przed chwilą pisaliśmy, są również miejscami, do których możemy (a w szczególnych przypadkach musimy), doprowadzić zasilanie taśmy od zasilacza.

Generalnie, paski są sprzedawane w rolkach o długości 5 metrów, lub w jednym odcinku o maksymalnej długości 50 mt. Zazwyczaj na początku każdego zakupionego odcinka paska led jest przylutowany kabel zasilający.  Przyjmuje się, że najdłuższy odcinek taśmy zasilanej jednostronnie (czyli poprzez ten jeden kabel zasilający na początku), to 5-7 metrów. Długość zależy od mocy odcinka (wyrażanej w watach na metr), którą mamy do wykorzystania.

Jak podłączyć taśmę do zasilacza, gdy jest to długi odcinek?

Dla uproszczenia przyjmijmy, że jeden odcinek nie może być dłuższy niż 5 metrów (czyli tyle, co standardowa długość na rolce). Jeżeli nasz system oświetlenia oparty na paskach będzie dłuższy, to musimy zapewnić doprowadzenie zasilania co 5 metrów, bezpośrednio kablem od zasilacza.

Może się okazać, że nasz pasek led, który ma oświetlić (np. salon), ma długość 40 metrów. W takich przypadkach rekomendujemy podzielić cały system na sekcje. Dla przykładu dwa oddzielne paski po dłuższych bokach, i dwa oddzielne po krótszych.

Co nam da takie rozwiązanie?

Podział długiego odcinka na krótsze powoduje, że:

  • Możemy zastosować mniejsze zasilacze, które łatwiej możemy ukryć w suficie
  • Podłączenie zasilania do krótszych odcinków jest łatwiejsze i mniej awaryjne – należy zauważyć, że natężenie prądu w kablach połączeniowych będzie mniejsze, przez co same kable będą się mniej nagrzewać.
  • W przypadku awarii zasilacza lub taśmy led, nie będzie działała tylko jedna sekcja z czterech, zamiast całości.
  • Do krótszych sekcji bezproblemowo dobierzemy zasilacze
  • Do krótszych sekcji znajdziemy sterowniki o odpowiedniej mocy. Może być problematyczne zastosowanie ściemniacza do paska o mocy 200W, nie będzie problemu ze znalezieniem i zamontowaniem ściemniacza do sekcji pobierającej 50W-80W.

Lutować kabel z paskiem czy stosować złączki mechaniczne?

Do łączenia z zasilaczami oraz do łączenia oddzielnych odcinków pasków led, potrzebujemy kable zasilające. Z kolei one muszą być jakoś połączone z naszymi listwami led, aby przekazać do nich energię elektryczną.

Mamy możliwość wykonania tego na dwa sposoby:

  • poprzez lutowanie kabla zasilającego to końcówki taśmy
  • poprzez zastosowanie mechanicznych złączek

Każda z tych metod ma swoje zalety, ale też i pewne wady.

Zacznijmy od złączek.

Ta metoda umożliwia nam połączenie kabla z taśmą bez konieczności posiadania praktycznie żadnych narzędzi. No może oprócz nożyczek, które potrzebujemy, aby kabel zasilający miał odpowiednią długość. Nożyczki też są potrzebne do przycięcia samej taśmy led. A pomocą złączek połączymy zarówno kabel z paskiem jak i dwa paski między sobą. Co jest więc minusem tej metody? Zauważmy, że jest to metoda mechaniczna, gdzie połączenie elektryczne polega na stykaniu się dwóch elementów.

Problemem jest jakość styku – jeżeli będzie zła (a z czasem może dochodzić do poluzowania się tego styku, utleniania powierzchni styku), to w miejscu łączenia będzie dochodziło do jego nagrzewania się, Tym bardziej ma to znaczenie przy układach elektrycznych, gdzie występują duże natężenia prądu, co ma miejsce w przypadku taśm led. Nagrzewanie się styku będzie prowadziło do osłabienia jego jakości, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia i nasz pasek led przestanie świecić.

Drugim minusem jest to, że połączenie mechaniczne może – pod wpływem różnych czynników rozłączyć się. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy np. kabel zasilający jest naprężony, lub zostanie przypadkowo pociągnięty / szarpnięty.

Trzeci minus to taki, że złączki z natury są dużo większe i szersze, niż sam pasek led. W przypadku stosowania profili aluminiowych, może się okazać, że złączka nie mieści się w profilu i połączenie musi zostać wykonane poza profilem. Efekt będzie taki (np. przy montażu pod szafkami kuchennymi), że nie mamy miejsca na taką złączkę. I jedyna opcja to skrócenie profilu i paska led o długość takiej złączki. Może to doprowadzić do pogorszenia estetyki systemu oświetlenia.

Rekomendujemy stosowanie tej metody tam, gdzie nie mamy innej możliwości. Czyli nie mamy lutownicy, lub nie potrafimy lutować, lub musimy coś wykonać w bardzo krótkim czasie.

Połączenie lutowane.

To najbardziej preferowany sposób wykonywania połączeń elektrycznych. Stosowane powszechnie wszędzie, gdzie jest to możliwe. Oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo dobrej jakości połączenia elektrycznego. Połączenie lutowane daje nam gwarancję długiej i bezawaryjnej pracy obwodu elektrycznego. Odporne jest na czynniki mechaniczne typu szarpnięcie przewodem lub jego nieprzewidziane naprężenia. To jakie minusy?

Po pierwsze – musimy posiadać urządzenie do lutowania, czyli lutownicę.
Po drugie lutownica (tak jak klucz do śrub) musi być odpowiedniej wielkości i mocy. Taśma led jest dosyć delikatnym elementem, więc do wykonywania połączeń kabli z paskami led, lub połączeń pasek-pasek lutownica musi być odpowiednio mała.
Kolejny punkt to cyna + cała reszta materiałów.

Potrafisz lutować? Wykorzystaj to!

No i na koniec umiejętność lutowania. Jeżeli jej nie posiadamy, radzimy wykonać połączenie złączkami. Ale, jeśli potrafimy to zrobić dobrze, to jest to idealna metoda na zrobienie dobrego systemu oświetlenia z wykorzystaniem pasków led.

Kolejny plus lutowania to wielkość połączenia. Cały obszar, gdzie lutujemy kabel zasilający z paskiem zmieści się w profilu aluminiowym. Odpada więc problem co z tym fantem zrobić, gdzie okryć ten kawałek listwy, do którego dochodzi kabel.

I rzecz ostatnia – jeżeli możemy przylutować kabel do taśmy, to możemy także łączyć ze sobą paski za pomocą lutowania. Czyli nawet w przypadku, gdy za krótko utniemy odcinek, zawsze możemy go swobodnie przedłużyć, mając swoje umiejętności i sprzęt do lutowania.


Koszyk